A perzsák szerint az USA úgyse merne behatolni az országba, de Trump egyenesen megsemmisítéssel fenyeget. A jelek szerint viszont mindenki inkább kerülné a vérontást.
Az Egyesült Államok nem merne behatolni Irán területére — vélekedett szerdán az iráni Forradalmi Gárda légi elhárításának a parancsnoka a Mehr iráni félhivatalos hírügynökségnek. Az MTI szerint Amirali Hadzsizadeh vezérőrnagy nyilatkozatában hozzátette azt is, hogy erre a lépésre szerinte más ország sem vetemedne.
Az iráni vezető kijelentését megelőzően Donald Trump keményen figyelmeztette kedden a perzsa államot, és azt írta Twitteren:
„Egy iráni támadás bármilyen amerikai dolog ellen hatalmas és elsöprő erőt vonna maga után. Néhány tekintetben az elsöprő kifejezés egyben megsemmisítést is jelenteni fog”
— fogalmazott keddi bejegyzésében Trump, aki szerint a teheráni vezetők csak az „erőből értenek”, és „minden pénzt a terrorra költenek”.
Szerdán Aleddin Barodzsurdi, az iráni parlament nemzetbiztonsági és külpolitikai bizottságának egyik tagja is nyilatkozatot tett, aki azt tanácsolta a térség országainak, hogy igyekezzenek a saját védelmi kapacitásukra és erejükre támaszkodni.
„Az Egyesült Államoknak meg kell tanulnia, hogy Irán nem olyan, mint a térség többi országa, és sosem fogja tudni legyőzni, mert óriási technológiai fejlesztéseket vittünk véghez”
— jelentette ki Barodzsurdi, egyúttal azt állítva, hogy Washington még a legmodernebb drónokkal sem képes büntetlenül megsérteni az iráni légteret.
A síita állam légvédelme a múlt héten lelőtt egy amerikai drónt. Az incidenssel kapcsolatban az Egyesült Államok közel-keleti katonai műveletekért felelős Középső Parancsnoksága (Centcom) azt közölte, hogy a drónt a Hormuzi-szoros fölött, nemzetközi légtérben lőtte le egy iráni föld-levegő rakéta. Teherán ezzel szemben többször leszögezte: a drón iráni légtérbe hatolt be, és a dél-iráni Hormuzgán tartomány fölött lőtték le.
A megsemmisített drón ügye kapcsán Irán elnöke Emmanuel Macronnal is egyeztetett telefonon. Az i24 értesülései szerint Hasszán Rohani szerdán azt mondta a francia vezetőnek:
„Iránnak nem áll érdekében növelni a régióban fennálló feszültséget; és sosem, egyetlen országgal — beleértve az USA-t — sem keres háborút”.
A fennálló helyzetet azonban tovább bonyolítja Irán nukleáris ügyekhez való hozzáállása is. Ahogy beszámoltunk róla, Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter-helyettes kedden azt mondta: Iránnak már nincs oka arra, hogy végrehajtsa a nukleáris programjáról szóló 2015-ös nemzetközi megállapodásban vállalt két kötelezettségét, mivel nem érvényesül a kölcsönösség elve a szerződésben részes országok – Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Kína és Oroszország – részéről.
Mindazonáltal hozzátette:
Irán a kötelezettségek teljesítésének fokozatos csökkentésével nyitva hagyja a „diplomáciai kapukat”.