Feldmájer Pétertől a helyretett Heislerig, nagy hatású közgazdásztól a népbíróságokig, változó világtól a megszállt Szovjetunióig. Az elmúlt hét izgalmas olvasmányainak összefoglalója Neokohn-cikkek környezetbarát újrahasznosításával.
Magyar zsidóság
Feldmájer Péter kétszer is volt a Mazsihisz elnöke, és most a Neokohnnak adott interjújában beszél a kompromisszum fontosságáról, a Zsima létrehozásának okáról, a Mazsihisz identitásváltásáról, a viták belül tartásának fontosságáról, arról, hogy mi volna a helyes az örökjáradék kérdésében és, hogy miért nem kérdés a jeruzsálemi rabbinikus bíróság döntésének érvényessége. Megyeri A. Jonatán főszerkesztőnk beszélgetése itt olvasható.
A Mazsihisz oldalán megjelent közlemény szerint Heisler András, a szervezet elnöke neológ vallási bíróság elé hívja Köves Slomót, az EMIH vezető rabbiját annak, a Mazsihisz elnökére tett kijelentései miatt. Köves rabbi lapunknak eljuttatott válaszában tette helyre a Mazsihisz elnökét.
Történelem
A kommunizmus és a nácizmus kérlelhetetlen szellemi ellenfele, haszid zsidók leszármazottja, nagy hatású osztrák közgazdász. Ki volt Ludwig von Mises, és milyen hatások alakították életét? Erre keresi a választ Gyenge Dániel.
Závada Pál arra a tevékenységre koncentrál, amit a magyar katonák a Kárpátokon túl, a Wehrmacht-tal szövetséges megszálló erőként folytattak. Pelle János a Természetes fény c. film kapcsán írt Závada korábbi könyveiről.
Révai József iránymutatásából potenciálisan milliókra tágították ki az ellenség fogalmát: voltak, akik ténylegesen háborús vagy népellenes bűnöket követtek el és akadtak, akiket akként nevesítettek. Zinner Tibor történész a népbíróságokról írt lapunknak.
Vélemény
Gyors ütemben változó világunk egyre kevesebb támpontot ad a magyar zsidóságnak az események értelmezéséhez. Bizonyos, a rendszerváltás környékén kialakult alapvetéseket el kell felejteni, vagy újra kell gondolni a pontos tájékozódás érdekében. Veszprémy László Bernát, lapunk főszerkesztő-helyettesének cikke itt olvasható.