Trump parancsa: lőni kell az aknákat telepítő iráni hajókra a Hormuzi-szorosban

Donald Trump utasította az amerikai haditengerészetet, hogy lőjön minden olyan iráni hajóra, amely aknákat helyez el a Hormuzi-szorosban.

„Utasítottam az Egyesült Államok Haditengerészetét, hogy lőjön le és semmisítsen meg minden olyan hajót -legyen az bármilyen kicsi is (mind a 159 hadihajójuk már a tenger mélyén fekszik!) -, amely aknákat helyez el a Hormuzi-szoros vizein. Nem szabad habozni” – írta Trump a közösségi médiában közzétett bejegyzésében.

Ugyanakkor Trump megerősítette, hogy az Egyesült Államok már régóta dolgozik a szoros aknamentesítésén.

„Ezen felül aknamentesítőink jelenleg is tisztítják a szorost. Ezúton elrendelem, hogy folytassák ezt a tevékenységet, de háromszoros erővel!” –  jelentette ki az elnök.

Tengeri drónokkal és delfinekkel aknamentesíti Amerika a Hormuzi-szorost

Szonárok segítségével vizsgálják át a tengerfeneket anélkül, hogy a legénység tagjainak életét veszélybe sodornák.

Trump azért továbbra is tárgyalna a Hormuzi-szorosról

A múlt hónapban Trump már egyszer kijelentette, hogy az amerikai hadsereg megtámad minden olyan hajót, amely aknákat telepít – idézi fel a CNN.

A kérdés azután került ismét a figyelem középpontjába, hogy Trump a globális gazdasági nyomás fokozódásával tárgyaln akar az irániakkal arról, hogyan lehetne biztosítani a hajóforgalmat a szoroson keresztül.

Teherán azonban – ahol komoly belső hatalmi harc is körvonalazódik az elnök, a külügyminiszter és a Forradalmi Gárda csapata között – mindeddig nemet mondott a pakisztáni tárgyalásokra,

Trump és Pete Hegseth védelmi miniszter többször is kijelentették, hogy Irán haditengerészeti erőit, amelyek becslések szerint körülbelül 150 hajóból állnak, megsemmisítették. A CNN azonban korábban arról számolt be, hogy Irán Forradalmi Gárdája (IRGC) továbbra is rendelkezik olyan eszközökkel, mint például a kis hajók.

Volt izraeli tengernagy szerint az USA már kézben tartja a Hormuzi-szorost

Szorosabb az együttműködés az amerikaiak és Kína között, mint azt gondolnánk.

Az amerikaiak elfoglaltak egy rejtélyes olajszállítót

Az amerikai Védelmi Minisztérium Trump parancsa előtt bejelentette, hogy az éjszaka folyamán az Indiai-óceánon elfoglalt egy „szankcionált, nemzetiség nélküli hajót”. A minisztérium az X-en közölte, hogy az „M/T Majestic X” nevű hajó iráni olajat szállított.

„Folytatjuk a globális tengeri rendfenntartást, hogy felszámoljuk az illegális hálózatokat, és feltartóztassuk azokat a hajókat, amelyek anyagi támogatást nyújtanak Iránnak, függetlenül attól, hogy hol működnek” – áll a bejegyzésben.

Department of War 🇺🇸 on X (formerly Twitter): "Overnight, U.S. forces carried out a maritime interdiction and right-of-visit boarding of the sanctioned stateless vessel M/T Majestic X transporting oil from Iran, in the Indian Ocean within the INDOPACOM area of responsibility. We will continue global maritime enforcement to... pic.twitter.com/SWF6Jt9Ci4 / X"

Overnight, U.S. forces carried out a maritime interdiction and right-of-visit boarding of the sanctioned stateless vessel M/T Majestic X transporting oil from Iran, in the Indian Ocean within the INDOPACOM area of responsibility. We will continue global maritime enforcement to... pic.twitter.com/SWF6Jt9Ci4

A hét elején az amerikai Védelmi Minisztérium egy másik, szankcionált, állam nélküli hajót, az „M/T Tifani”-t is feltartóztatta, amelyet iráni olajszállítás miatt szankcionáltak – írja a CNN.

Az amerikai haditengerészetnek jelenleg 19 hajója van a Közel-Keleten, köztük két repülőgép-hordozó, valamint hét hajója az Indiai-óceánon.

A Pentagon korábban kijelentette, hogy a nemzetközi vizek nem „menedékhelyek a szankcionált hajók számára”. Elemzők szerint a nyílt óceán biztonságosabb hely az amerikai haditengerészet számára a feltartóztatások végrehajtásához.

Közben az Egyesült Királyság és Franciaország egy londoni katonai tanácskozáson kijelentette, hogy „gyakorlati katonai lépésekre” lesz szükség a stratégiai jelentőségű Hormuzi-szorosban a hajózás szabadságának biztosításához.

„A feladatotok az, hogy a vezetőink által kialakított diplomáciai konszenzust gyakorlati katonai lépésekre fordítsátok, egy összehangolt, közös terv keretében, amely biztosítja a hajózás szabadságát a szorosban” – áll John Healey brit védelmi miniszter és francia kollégája, Catherine Vautrin közös üzenetében.

Fotó: AFP

Irán az EU-t vádolja képmutatással a Hormuzi-szoros ügyében

Az iráni külügyi szóvivő azt szeint az EU figyelmen kívül hagyja, hogy az Egyesült Államok és Izrael megsértette a nemzetközi jogot „agressziós háborújával.”

WSJ: Európa Amerika nélkül biztosítaná a Hormuzi-szoroson az átkelést

A britek attól tartanak, hogy Washington kizárása felbosszanthatja Trump elnököt.