Egy friss elemzés szerint Észak- és Közép-Európát is veszélyezteti a perzsa űrprogramnak álcázott ballisztikus rakétaprogram.
Ijesztő elemzést tett közzé nemrég a Breaking Defense nevű oldal, ami szerint Irán olyan rakéta kifejlesztését végzi, amivel akár Európa szívéig is képes lehet támadást indítani a jövőben.
A lap szerint Irán űrrakétának nevezi nyilvánosan a Kaszed nevű szerkezetet, noha az kísérteties hasonlóságot mutat a Shabab-3 nevű ballisztikus rakétákkal, és azok céljainak is megfelelhet — írta az Israel Hayom.
Mindez pedig azt jelenti, hogy ha — Irán hivatalos kommunikációjával szemben — valóban ballisztikus rakétaként alkalmaznák az eszközt, akkor a robbanótöltet mennyiségétől függően „elérheti Közép-Európát, illetve Észak-Európa egyes részeit is”.
Az elemzés szerint az iraki Ain al-Aszad légitámaszpont elleni bombázás is azt bizonyította januárban, hogy a perzsa állam nagy fejlődést ért el a ballisztikus rakéták pontosságát illetően.
„Irán közleménye szerint hivatalosan 2 ezer kilométerre limitálták a ballisztikus rakéták hatótávolságát, ami arra elegendő, hogy elérjék Izraelt és Szaúd-Arábiát, azaz az iráni rezsim ellenségeinek kikiáltott országokat.
Ugyanakkor az amerikai kormány fenntartja azt az állítását, hogy az iráni űrprogram fejlesztése mindössze egy álca a nagy hatótávolságú ballisztikus rakéták felépítéséhez” — szerepel az elemzésben.
A perzsa állam 2009-ben állította Föld körüli pályára az első műholdját, s ezt 2011-ben és 2012-ben követték újabbak, de azután idén feburárig rejtélyes pechsorozat akadályozta a programot. Tavaly januárban a hordozórakéta nem érte el a kellő sebességet a fellövés harmadik szakaszában, majd februárban sem sikerült a kilövés, augusztusban pedig a rakéta még az indítóálláson felrobbant, és idén februárban sem jutottak el az űrbe. Áprilisban viszont állítólag sikeresen pályára állítottak egy műholdat.