A civil menekülthajója által kiváltott botrány után egy hónappal Carola Rackete egy német tévéműsorban megerősítette: nemcsak Líbiából kéne annyi migránst Európába hozni, amennyit csak lehet.
A Neokohn is beszámolt arról a nemzetközi botrányról, amit a holland zászló alatt futó német Sea-Watch 3 mentőhajó okozott azzal, hogy negyven afrikai migránssal a fedélzetén egyszerűen befutott a szicíliai Lampedusa kikötőjébe, figyelmen kívül hagyva az olasz tiltásokat és figyelmeztetéseket.
A hajó kapitánynőjét, a német Carola Racketét előbb őrizetbe vették, ám az illetékes vizsgálóbíró szabadlábra helyezte, elvetve az ügyészségi vizsgálat megállapításait, miszerint a kapitány ellenállást tanúsított olasz katonai hajóval szemben, amelyet majdnem elsüllyesztett.
Rackete most, egy hónapra rá egy német tévéműsorban megismételte, amit előtte Bild című napilapnak adott interjújában javasolt: humanitárius okokból szerinte nemcsak a líbiai migránsokat kellene Németországnak befogadnia, de a világ klímamenekültjeit is. Az ok szerinte az, hogy végső soron Európa állítja elő ezekben az országokban azokat a problémákat, amelyek miatt az emberek menekülni kényszerülnek.
Arra a műsorvezetői kérdésre, hogy érti-e azt a kritikát, hogy Németország nem tud mindenkit befogadni, Rackete annyit mondott: „nem, tulajdonképpen nem.”
A hajó kapitánynője ellen Olaszországban továbbra is eljárás van folyamatban, de még nem tudni, hogy a bíróság mikor dönt az ügyészség indítványáról. Rackete július közepén hagyta el Olaszországot. A műsor idején Berlinben tartózkodott, onnan ismét ismeretlen helyre távozott.
Az sem világos, hogy a Sea-Watch visszakaphatja-e valaha az olasz hatóságok által elkobozott hajóját. Rómában ugyanis, mint arról szintén beszámoltunk, olyan új törvényeket fogadtak el, amelyek alapján a hatóságok az elkobozott, illegális menekülteket importáló civil hajókat eladhatják vagy meg is semmisíthetik.
Az új törvények az olaszországi partokhoz fedélzetükön migránsokkal érkező civilhajók kitiltását is lehetővé teszik.
A jogszabály hangsúlyozza, hogy a civil hajók az illegális bevándorlást pártolják. A migránsokkal olasz parton kikötő NGO-hajó kapitányát — a korábbi intézkedésekhez képest szigorúbban — 150 ezertől egy millió euróig terjedő közigazgatási szankcióval sújthatják.
Közben az Orvosok Határok Nélkül segélyszervezet Ocean Viking nevű hajója újabb 80 migránst vett fedélzetére. Twitter-üzenetében a szervezet azt írta, hogy a gumicsónakban utazó migránsok – köztük öt nő és négy gyerek – elgyötörtek voltak. Az AP amerikai hírügynökség megjegyzi: Matteo Salvini olasz belügyminiszter arra készül, hogy írásban tiltja meg az Ocean Viking belépését olasz felségvizekre.
Ide kapcsolódik az a hír is, hogy az Európai Bizottság szóvivője a brüsszeli testület szokásos déli sajtótájékoztatóján kijelentette:
az Európai Unióban nem a Bizottság, hanem elsődlegesen a tagállamok feladata a humanitárius segítségnyújtás, az életek megmentése és az, hogy sürgősen megoldást találjanak a tengeren kimentett emberek sorsát illetően, beleértve a menekültek tisztességes elosztását is.
Annika Breidthardt hozzátette, hogy az uniós bizottság nem is kapott felkérést ilyen megoldás kezdeményezésére egyetlen tagállamtól sem.
Ennek ellenére David Sassoli, az Európai Parlament (EP) új elnökének csütörtöki levelével egyetértve az Európai Bizottság azt kéri a tagállamoktól, hogy mutassanak szolidaritást, és mihamarabb találjanak megoldást a hajókon rekedtek számára. Sassoli a Proactiva Open Arms spanyol segélyszervezet hajóján rekedt migránsok EU-tagállamok közti elosztását sürgette.
Sassoli arra kérte az Európai Bizottságot, hogy szervezze meg az azonnali segítségnyújtást a Földközi-tengeren egy hete veszteglő hajó által kimentett migránsok számára, valamint vállaljon szerepet a menekültek „tisztességes elosztásában”.
A hajó a líbiai partok közelében fedélzetére vett 121 menedékkérővel továbbra is kikötési engedélyre vár. Információk szerint harminc gyermek és két csecsemő is van a hajón, amely a dél-olaszországi Lampedusa szigetétől nem messze várakozik.