Közben a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőreit is kitiltották Iránból.
A hétvégén több ezren gyűltek össze Iránban, hogy közösen gyászolják azt a 60 magas rangú katonai parancsnokot és nukleáris tudóst, akiket a „Felkelő Oroszlán” hadművelet során öltek meg.
Felvonul az iráni elit apraja-nagyja
A gyászolók között jelen volt Maszúd Peszeskján iráni elnök, Abbas Araghcsi külügyminiszter, a Kudsz-erők parancsnoka, Eszmail Gháni (akit korábban eltűntnek nyilvánítottak), a bírói testület vezetője, Gholam-Hossein Mohseni-Eje’i, valamint Ali Shamkhani, Hamenei főtanácsadója, aki először jelent meg azóta, hogy megsérült egy izraeli támadásban.
A halottak között volt Mohammad Bagheri vezérkari főnök, Amir Ali Hajizadeh, az Iráni Forradalmi Gárda (IRGC) légierejének parancsnoka, Hosszein Szalami, az IRGC főparancsnoka, valamint Ali Shadmani, az IRGC Hadműveleti Központjának vezetője.
Irán bosszút állna
A ceremónia során a résztvevők Rafael Grossit, az ENSZ Nemzetközi Atomenergia-ügynöksége (NAÜ) főigazgatóját vádolták a történtek miatt. Grossi korábban közölte, hogy az amerikai csapások következtében a fordói urándúsító centrifugák működésképtelenné váltak. A tömeg Hámenei fényképeit lengette, miközben Izrael és az Egyesült Államok ellen skandált.
Az iráni bírói testület vezetője a következőt nyilatkozta:
„Az iráni nép tömeges jelenléte a temetésen üzenet az ellenségnek: mártírjaink vére felgyorsítja céljaink elérését… Nem hajolunk meg a megaláztatás előtt.”
A NAÜ-t kémkedéssel is megvádolta: „Megbízhatatlan, nem felel meg a szakmai normáknak, és nemzetünk ellen tevékenykedik. Az együttműködés megszüntetése természetes lépés.”
„A parlament döntése értelmében a NAÜ-szakértők és Grossi nem léphetnek Irán területére.
A megfigyelőkamerákat kikapcsoljuk. Az ügynökségnek el kellett volna ítélnie a nukleáris létesítményeink elleni támadást. A hallgatásuk csak azt bizonyítja, hogy ellenségeink oldalán állnak.” – tette hozzá Hamid Rasai parlamenti képviselő.
Az iráni veszteségek
Az iráni hatóságok körülbelül 600 halottat jelentettek az izraeli csapások áldozataként, amely szám egybeesik az IDF adataival.
A 12 napos háború során Izrael mintegy 900 támadást hajtott végre. A célpontok között szerepeltek légvédelmi rendszerek, radarok, rakétaindító állások, irányító központok és rakétakészletek. Emellett tizenöt elavult iráni vadászrepülőt semmisítettek meg, jelentősen gyengítve Irán határvédelmét és a Hormuzi-szoros feletti ellenőrzését.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.