A térség arab államai már évekkel ezelőtt több területen elkezdték felmelegíteni a zsidó állammal való stratégiai kapcsolataikat, most a járvány újabb lehetőséget teremtett a közeledésre.
Három Öböl-állam az elmúlt hetekben vette fel a kapcsolatot a zsidó állammal, hogy információhoz és segítséghez jusson a koronavírus-járvány elleni küzdelemben. A három állam együttesen az Öböl-menti Együttműködési Tanács (GCC) tagjainak a felét teszik ki – írja a The Jerusalem Post.
Bahrein egy másik Öböl-állammal közösen kereste fel a Tel Hashomerben levő Sheba Orvosi Központot, hogy a kórháznak a járvánnyal szembeni stratégiája iránt érdeklődjenek. Mi több, az Egyesült Arab Emirátusok ENSZ-nagykövete nyilvánosan kijelentette, hogy kormánya hajlandó együtt dolgozni Izraellel a vakcina kifejlesztésén.
„Az Öböl-országok vezetői a fülem hallatára mondták el újra és újra, hogy «a mi erőforrásainkkal, gazdagságunkkal és az izraeli innovációs kapacitással képesek lehetünk életre hívni a védőoltást és a gyógymódot is» (…) A világjárványra az egymás- és Izrael közötti együttműködés lehetőségeként tekintenek”
– mondta Marc Schneier rabbi, aki egy vallásközi párbeszédet propagáló szervezet elnökeként kiterjedt kapcsolatokkal rendelkezik a Perzsa-öbölben. „Itt a lehetőség egyesíteni az erőinket. Sok ügy van, ami túllép a politika határain a Közel-Keleten”.
Schneier és Yoel Hareven, a Sheba Nemzetközi Osztályának igazgatója elmondták, hogy Bahrein és egy másik Öböl-állam – amelyet nem állt szándékukban megnevezni – érdeklődést mutattak a távorvoslással kapcsolatos izraeli előrelépések iránt, illetve aziránt, hogy a zsidó állam miként reagált a koronavírus-járványra.
„Minden szükséges segítséget felkínáltunk nekik, az orvosok és az ápolókat közötti kapcsolatok megteremtésétől kezdve az egészségügyi egységek küldésén át a logisztikai ismeretek megosztásáig”
– mondta Hareven. „Bármiben segítségére lehetünk a szomszédainknak – boldogan megtesszük”.
Hozzátette, hogy a meg nem nevezett ország „központi helyet foglal el és különbözik a többitől” az Öbölben, és „nem olyan, amelyről gyakran szoktunk hallani”, ráadásul nem köztudott, hogy Izrael kapcsolatokat ápol vele, ezért sem fedik fel a kilétét.
„Sok minden történik a felszín fölött és alatt is” – hangsúlyozta Hareven. Tekintettel arra, hogy a régió kormányai nagyon központosítottak, a mostani fejlemények ezúttal azt is jelentik, hogy a kapcsolatfelvétel a Shebával minden bizonnyal a vezetők jóváhagyásával történhetett – tette hozzá. „Erősen hisznek az izraeli orvoslással és általában, az Izraellel kialakított kapcsolatban”.
Hareven elmondta, hogy a kórház tavaly részt vett egy Bahreinben az Egyesült Államok segítségével megrendezett konferencián, amelynek célja a palesztin gazdaságba történő beruházások előmozdítása volt a béke megteremtése érdekében. Akkor kapcsolta össze Schneier másokkal együtt a Sheba igazgatóját, Yitzhak Kreis professzort is az Öböl-államok vezető szereplőivel.
„Azóta is kapcsolatban állunk néhány emberrel, akivel ott találkoztunk. Azt tervezik, hogy meglátogatnak bennünket Izraelben” – mondta.
„Megpróbáljuk kitalálni, hogyan lehet az orvostudományt népszerűsíteni az Öböl-államokban, és hogyan tudunk az orvostudományból hidat képezni az országaink között”.
Az egészségügy területét határozta meg „az egyetlen olyan nem politikai kérdésként, amelyben meg tudunk állapodni”.
Az Egyesült Arab Emirátusok ENSZ nagykövete, Lana Nusseibeh egy, az Amerikai Zsidó Bizottság és a Jewish Insider magazin által életre hívott keddi online konferencián elmondta, hogy nem tud az országa és Izrael közötti jelenlegi együttműködésről, ám hozzátette: „Meggyőződésünk szerint a tudománynak és a járványra adott válaszainknak nem kell ismerniük a határokat (…) Biztos vagyok benne, hogy nagyon sok terület kínálkozik az együttműködésre és nem hiszem, hogy ellenkeznünk kellene emiatt”.
Nusseibeh utalt a COVID-19 leküzdésére irányuló, Izraelben folyó tudományos kutatásra, „nagyon izgalmasnak” nevezve azt, továbbá kijelentette, hogy látja a lehetőséget az együttműködésre.
A nagykövet a 13-as csatorna újságírója, Barak Ravid által feltett kérdésre válaszolva kijelentette: „Úgy gondolom, hogy a közegészségügynek politikától mentes területnek kell lennie, ahol mindannyian megpróbáljuk egyesíteni a vírussal kapcsolatos ismereteinket, hogy sok ember életét tudjunk javítani szerte a világon”.
A koronavírus elleni küzdelemmel kapcsolatos együttműködés megkezdése előtt az Öböl-államok éveken keresztül erősítették a kapcsolataikat Izraellel, az Iránnal szembeni közös szempontjaik és a Trump-kormányzat ösztönzése nyomán.
A múlt héten David Friedman, az Egyesült Államok izraeli nagykövete kijelentette, hogy „nagyon optimista” az Izrael és az Öböl-államok közötti szorosabb kapcsolatok alakulását illetően az elkövetkező években, amely ráadásul valamennyiük érdekében áll.
„Amerika szövetségesei egymás szövetségesei is lehetnek; ez a kapcsolatok fejlődésének természetes útja” – mondta Friedman.
Az erősödő kapcsolatok látványos csúcsa csúcsát az a tavaly Bahreinben rendezett, „Békével a jólétért” nevet viselő műhelymunka jelentette, amelynek célja a palesztin gazdaságba történő beruházások ösztönzése volt, ám bizonyos jelentések szerint – amelyeket Schneier is megerősített – az Öböl-országok vezetői az Izrael vezetéssel is találkozni kívántak.