Megtette volna-e bárki más Iránban, amit Trump tett?

Az Egyesült Államok korábbi elnökei két évtizeden át tétlenül nézték Irán nukleáris fenyegetésének növekedését – Donald Trump viszont cselekedett. A döntésével nem csupán történelmet írt, de a zsidó állam és a nyugati civilizáció biztonságát is új alapokra helyezte — írja véleménycikkében Jonathan Tobin, a JNS főszerkesztője.

Miután Donald Trump elrendelte Irán nukleáris létesítményeinek lebombázását, egyre világosabbá válik, hogy olyasmit tett, amire elődei közül senki sem volt hajlandó. A fordoi urándúsító központ elleni támadás, amelyben az amerikai légierő speciális, föld alatti célpontok elleni bombákat vetett be, nem csupán katonai lépés volt, hanem stratégiai fordulópont is –

véget vethetett a teheráni rezsim atombomba-programjának.

Trump ezzel ismételten szakított az amerikai külpolitikai elit által évtizedek óta követett gyakorlattal. Első elnöki ciklusában már megmutatta, hogy nem hajlandó elfogadni a status quo-t:

Jeruzsálem elismerése Izrael fővárosaként, a Golán-fennsík izraeli szuverenitásának elfogadása, valamint az Ábrahám-egyezmények tető alá hozása mind azt jelezték, hogy új logika szerint közelít a Közel-Kelethez.

Most, második ciklusának elején Irán kérdésében is hasonló határozottsággal lépett fel.

A kérdés tehát az: lett volna-e más, aki képes és hajlandó lett volna megtenni ugyanezt? Ha a válasz „nem”, akkor joggal állítható, hogy Trump nem csupán politikai szempontból lóg ki a sorból –

hanem történelmi léptékben is megkerülhetetlenné vált.

Ez a megállapítás nem jelenti azt, hogy el kellene tekinteni Trump személyes hibáitól, szokatlan stílusától vagy időnkénti következetlenségeitől. De ahogy De Gaulle mondta: „a temetők tele vannak nélkülözhetetlen emberekkel” – talán Trump az, aki valóban megközelíti ezt a fogalmat.

Trump megadta a lehetőséget Irán vezetésének a tárgyalásra – de nem úgy, mint elődei, akik hagyták, hogy a rezsim időhúzással és minimális engedményekkel folytassa programját. Amikor Trump két hónapot adott a visszalépésre, világossá tette: ha nem teljesítik követeléseit, annak súlyos következményei lesznek.

Ez a következmény most következett be.

A Teherán elleni légicsapások nem csupán katonai sikernek számítanak. Az iráni atomprogram hosszú éveken át tartó építkezésének és dollármilliárdokba kerülő infrastruktúrájának megsemmisítése után a teheráni rezsim esélyei arra, hogy ismét felépítse ezeket, minimálisak. A szankciók, a belső politikai instabilitás és a katonai nyomás mellett ez a program jó eséllyel nem tér vissza a korábbi szintre.

Trump nem zárja ki az iráni rezsimváltás lehetőségét

Hasznos hozadéka lehet az iráni atomprogram elleni katonai akciónak.

Ez óriási stratégiai győzelem nemcsak Donald Trump, de Benjamin Netanjahu számára is, aki 15 éve próbálja felhívni a világ figyelmét az iráni fenyegetésre. Miközben Izrael mindig is következetesen ellenezte Irán atomprogramját, az Egyesült Államok politikája az elmúlt két évtizedben jóval ellentmondásosabb volt.

Obama elnök 2015-ben aláírta az iráni atomalkut, amely gyakorlatilag garantálta, hogy Teherán 2030-ra nukleáris küszöbállammá válhat.

Az utódai sem léptek fel érdemben ezzel szemben.

A tétlenség mögött gyakran ideológiai vakság állt. A hírszerzési közösség egy része máig hisz abban, hogy Ali Khamenei ajatollah valóban megtiltotta az atombomba építését – noha az izraeli hírszerzés 2018-as leleplezése ennek ellenkezőjét bizonyította. Sokan úgy vélték, az iráni fenyegetés kezelése halasztható. Mások, köztük Obama, úgy képzelték, hogy Teherán a Nyugat partnere lehet – egyenesen Izrael és Szaúd-Arábia helyébe lépve a térség amerikai szövetségi rendszerében.

Trump ezzel szemben felismerte, hogy Irán célja nem pusztán regionális dominancia.

A teokratikus rezsim vallási háborút vív a Nyugat ellen, miközben célja Izrael megsemmisítése és az amerikai szövetségesek térdre kényszerítése.

Trump egyik legnagyobb erőssége, hogy nem hisz a washingtoni „szakértői elit” tévedhetetlenségében. Ezt sokan intellektuális hiányosságnak tartják, ám a Közel-Keleten hozott döntései sorra megcáfolták az establishment félelmeit:

Jeruzsálem elismerése nem váltott ki regionális lázadást, és az Ábrahám-egyezmények is megvalósultak palesztin állam nélkül.

Az „America First” elv Trump olvasatában nem jelent izolacionizmust – hanem azt, hogy az Egyesült Államok csak ott avatkozik be, ahol valóban létfontosságú az érdeke. Ilyen a nukleáris Irán megfékezése – ellentétben például az ukrajnai háborúval, amelyet Trump elkerülendő konfliktusnak tart.

Döntéseit gyorsan hozza meg, nem keres nemzetközi konszenzust, nem kér jóváhagyást olyan európai szövetségesektől, akik évek óta csak halogatják a tetteket. Politikai ellenfelei, mint Chuck Schumer szenátor, képmutató módon most kritizálják, miközben korábban támogatták Obama vagy Biden hasonló, kongresszusi felhatalmazás nélküli lépéseit. Ez világosan mutatja: sokak számára Irán csak politikai eszköz, nem valódi fenyegetés.

A történelem gyakran egy-egy pillanaton múlik. Ha Trumpot tavaly nyáron a pennsylvaniai merényletkísérlet során meggyilkolják, valószínűleg most egy nukleáris küszöbön álló Iránnal néznénk szembe. Hogy isteni gondviselés vagy puszta véletlen óvta-e meg, nem tudhatjuk – de a történelem alakulása szempontjából döntőnek bizonyult.

Trump hibáival együtt is egyedülálló módon értette meg, hogy Irán megállítása nem tűr halasztást.

Lehet, hogy nem nélkülözhetetlen – de senki más nem tette volna meg, amit ő megtett.

Ezért azoknak, akik hisznek Izrael jogában az önvédelemhez, és akik elutasítják a Nyugat elleni iszlamista fenyegetést, ideje hálát adni – akár csak csendben – Trump döntéséért.

„Megtettük, amit kellett”- Izraeli pilóta az iráni hadműveletről

Az izraeli vadászpilóta büszkén mesélt az Iránban elért sikerekről.

A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik a Neokohn szerkesztőségének az álláspontját.