„A hősöm” – édesanyja megmentőjével találkozott a magyar származású zsidó rocksztár

A KISS rockzenekar frontembere találkozott azzal a 100 éves amerikai veteránnal, aki kiszabadította az édesanyját a nácik a karmaiból.

Rendkívüli találkozás bontakozott ki hétfő este Washingtonban, amikor Gene Simmons, a legendás rockzenekar, a KISS 75 éves frontembere találkozott Harold „Hal” Urbannel, egy 100 éves második világháborús veteránnal, aki részt vett annak a koncentrációs tábornak a felszabadításában, ahol Simmons édesanyja, raboskodott a második világháború idején.

Megható találkozás

Az amerikai Memorial Day felvonulásán történt találkozás volt az első alkalom, hogy a két férfi személyesen is találkozott – pedig életüket örökre összekapcsolták az 1945. májusi események. Urban egyike azon még ma is élő amerikai hősöknek, akik segítettek véget vetni a holokausztnak.

Amikor Simmons a felvonulás alatt odalépett Urbanhoz, a rocksztár megszorította a veterán kezét.

„Ha nem lennének olyan bátor emberek, mint te – én nem lennék itt, és az anyám sem. Szívemből köszönöm neked” 

– mondta.

Gene Simmons Meets WWII Veteran Whose Unit Saved His Mother

Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

Urban emlékei Mauthausen felszabadításáról még 100 évesen is élénken élnek benne. A veterán visszaemlékezett az égő emberi maradványok nyomasztó bűzére, a zavarodottan és rémülten botorkáló, lefogyott foglyokra, és a pszichológiai traumára, amely pusztítóbbnak bizonyult, mint a hagyományos harc. 

Megtudta a KISS énekese, miken ment át az édesanyja

Gene Simmons édesanyja 1925-ben született Budapesten, ahol gettóba zárták. Később három náci koncentrációs táborban is fogva tartották.

Egysége a tábor felszabadítását követő 24 órán belül mintegy 500 holttestet temetett el.

Gene Simmons on X (formerly Twitter): „Proud 100 year old WWII (!!!) veteran, Sgt Urban, was actually one of our troops who liberated my, then 14 yr old Mother from Mathousen Concentration Camp in Nazi Germany. God Bless Our Vets! pic.twitter.com/YVaU7o5CR7 / X”

Proud 100 year old WWII (!!!) veteran, Sgt Urban, was actually one of our troops who liberated my, then 14 yr old Mother from Mathousen Concentration Camp in Nazi Germany. God Bless Our Vets! pic.twitter.com/YVaU7o5CR7

Bár Urban nem emlékszik határozottan arra, hogy találkozott volna Flora Kleinnel, Simmons édesanyjával a felszabadítás kaotikus napjaiban, mindketten jelen voltak Mauthausenben, amikor az amerikai erők megérkeztek a táborba. Klein mindössze 14 éves volt, egyike a több ezer zsidó fogolynak, akiknek a túlélése teljes mértékben attól függött, hogy a szövetségesek előrenyomulása eléri-e őket, mielőtt a náci halálgépezet áldozataivá válnak.

A Kiss frontembere „vagány” koncerttel emlékezne a holokauszt szörnyűségeire

Gene Simmons, akinek magyar származású édesanyja maga is megjárta a náci haláltáborokat, egy „unalmas” ENSZ-megemlékezésen beszélt erről.

Életre szóló traumák

A háború után Urban visszatért a civil életbe, gazdálkodni kezdett Illinois-ban, és kilenc gyermeket nevelt fel. A háborús szolgálatából, különösen a koncentrációs táborokban szerzett élményeiből származó lelki sebek azonban soha nem gyógyultak be teljesen. 

„A pszichológus azt mondta, hogy amikor az ember családot alapít, a rémálmok alábbhagynak. És amikor a gyerekeid elmennek otthonról, visszatérnek. És ez történt” 

– mesélte Urban.

Simmons, aki a háborút követően már Izraelben született, úgy nőtt fel, hogy édesanyja háború alatt elszenvedett traumáiról csak keveset tudott meg. Klein, mint sok túlélő, ritkán beszélt részletesen ezekről.  „Tizennégy évesen került a táborba – magyarázta Simmons. „Alig beszélt róla. Most már tudom, milyen közel voltunk ahhoz, hogy mindent elveszítsünk”.

Gene Simmons, a Kiss frontembere is kiállt Izrael mellett

„Bár mindannyiunknak eltérő véleményünk lehet az izraeli-palesztin konfliktusról és a béke felé vezető legjobb útról, abban mindannyian egyetértünk, hogy a bojkott nem megoldás”.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.