Az evangéliumi lelkész, és az németországi Élet Menete mozgalom alapítója Jeruzsálemben beszélt a keresztény antiszemitizmus gyökereiről.
Jobst Bittner szerint részben a keresztény antiszemitizmus áll az európai vezetők Izraellel kapcsolatos álláspontja mögött.
Keresztény antiszemitizmus
Jobst Bittner szerdán a JNS-nek azt mondta, hogy a keresztény antiszemitizmus az oka annak, hogy egyes európai vezetők nem állnak ki Izrael mellett a Hamász elleni háborúban.
“A keresztény antiszemitizmus a közömbösségben és az Izraellel kapcsolatos egyértelmű állásfoglalás elutasításában mutatkozik meg”
– mondta Jobst Bittner.
„Az antiszemitizmust nem Adolf Hitler találta ki”
– tette hozzá a lelkész. „Sokféle módon öröklődött tovább; a nyugati világban mindenekelőtt a 2000 éves keresztény antiszemitizmuson keresztül, amely még ma is jelen van a rendszerünkben, és a közönyben, valamint az Izrael melletti egyértelmű állásfoglalás megtagadásában mutatkozik meg.”
Bittner édesapja a náci Németország fegyveres erőinek, a Wehrmachtnak a tisztje volt, és a második világháború alatt az Afrika Hadtestben szolgált.
A német teológus, aki a héten 15 nemzet 300 keresztényéből álló küldöttséget vezetett Jeruzsálembe, a város Gerard Behar Központjában megnyitotta az „Ellenségekből barátokká” című kiállítást. A kiállítás rávilágít az egyház szerepére az antiszemitizmus kialakulásában, és hangsúlyozza a saját családi múlttal való szembenézés fontosságát.
„Nem fogjuk tudni legyőzni az antiszemitizmust oktatással, megemlékezésekkel vagy politikai nyilatkozatokkal”
– magyarázta Bittner. „Egyetlen fenntartható út van, mégpedig az, hogy személyesen dolgozzuk fel saját családunk bűnös múltját”.
A május 26-ig tartó, ingyenesen látogatható jeruzsálemi kiállításnak ugyanaz az épület ad otthont, amelyet korábban Beit Ha’am néven ismertek, és ahol 1961-ben a náci háborús bűnös, Adolf Eichmann perét tartották.
Izrael mellett
Amichai Chikli izraeli diaszpóraügyi és antiszemitizmus elleni küzdelemért felelős miniszter a héten a Knesszet keresztény szövetségesek frakciója által szervezett parlamenti összejövetelen a néhai izraeli professzort, Shalom Rosenberget idézve elmondta, hogy az abszolút jó még soha nem jelent meg a földön, de az abszolút rossz igen – az auschwitzi Treblinka és a Majdanek náci haláltáborokban.
„Bárki, aki hisz Istenben – zsidó vagy keresztény -, ellensége kell, hogy legyen ennek a gonoszságnak”
– mondta Chikli. „Önök a remény jelzőfényei egy olyan világban, amely még mindig tele van sötétséggel.”
„Ez az összejövetel erőteljes emlékeztető arra, hogy Izrael nincs egyedül” – mondta a különleges szimpóziumon Moshe Tur-Paz izraeli törvényhozó, aki a Knesszet Keresztény Szövetségesek csoportjának a társelnöke. „Látjuk, hogy a hit alapú diplomácia és a közös erkölcsi értékek hogyan egyesíthetik a világ minden tájáról érkező embereket az antiszemitizmus elleni kiállásban és a zsidó állam támogatásában” – tette hozzá.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.