Az olajmunkások sztrájkjai kulcsfontosságúak voltak az 1979-es iszlám forradalom idején, amely a sah bukásához vezetett.
A petrolkémiai üzemek és olajfinomítók szerződéses dolgozói Irán-szerte sztrájkba léptek hétfőn és kedden, miközben a Mahsa Amini meggyilkolását követő tüntetések már negyedik hete tartanak országszerte.
Az egyik gázmezőn dolgozók a közösségi médiában megosztott videóban közölték, hogy három napot adnak a tüntetőkre támadó iráni erőknek, hogy letegyék a fegyvert, és arra figyelmeztettek, hogy
ellenkező esetben „lerombolunk mindent, amit felépítettünk”.
Egy másik videón egy munkás bejelentette, hogy együttműködik a sztrájkoló olajmunkásokkal, és megismételte azt a figyelmeztetést, hogy a munkások „lerombolnak mindent”, amit építettek, ha nem hagyják abba a tüntetőket.
Az Olajipari Szerződéses Dolgozók Tiltakozásának Szervező Tanácsa a múlt hónap végén arra figyelmeztetett, hogy a petrolkémiai dolgozók sztrájkolni fognak, ha a tiltakozók elnyomása folytatódik.
Hétfőtől kezdve a Hengam és Bushehr petrolkémiai üzemek dolgozói sztrájkba léptek az országszerte zajló tiltakozások támogatására. Később a nap folyamán a kangani petrolkémiai vállalat és az abadáni finomító dolgozói is csatlakoztak a sztrájkhoz.
A szervező tanács hétfőn országszerte az olaj- és petrolkémiai dolgozókhoz fordult, hangsúlyozva, hogy
„most van itt az ideje a széles körű tiltakozásnak, és felkészülni az országos sztrájkokra”.
A tanács követelte, hogy a kormány engedje szabadon az összes letartóztatott tüntetőt, és hagyjon fel a tüntetők megtámadásával.
A jelentések szerint egy aszalui petrolkémiai üzemből készült felvételeken a munkások azt skandálták, hogy „halál a diktátorra”. További felvételeken látható, amint a munkások további létesítmények előtt gyülekeznek, többek között Abadanban.
Az olajipari munkások sztrájkjai kulcsfontosságúak voltak az 1979-es iszlám forradalomban, amely a sah bukásához vezetett. Ha az olajipari dolgozók sztrájkja hosszabb ideig folytatódik, az jelentős károkat okozhat a jelenlegi rezsim stabilitásának.