A német közszolgálati műsorszolgáltató, a Deutsche Welle felülvizsgálta magatartási kódexét, amely előírja Izrael létezéshez való jogának támogatását, és az ezt elmulasztó munkatársak mostantól elbocsáthatók.
A szeptember 1-jén bejelentett lépés megelőzte azt a múlt heti bírósági végzést, amely szerint a DW visszahelyezi egy korábbi alkalmazottját, akit azután bocsátottak el, hogy a vállalat megállapította, hogy olyan megjegyzéseket tett Izraelről, amelyek antiszemitaként értelmezhetők. Tavaly összesen hét alkalmazottat bocsátottak el hasonló okokból a műsorszolgáltató arab nyelvű szolgáltatásából, és eddig ketten perelték sikeresen a DW-t a visszahelyezésért.
Úgy tűnik, hogy a felülvizsgált magatartási kódexet úgy időzítették, hogy a jövőben megerősítse a vállalat pozícióját az ilyen ügyekben. Vera Tellmann, a DW szóvivője a Jewish Telegraphic Agency-nek küldött e-mailben elmondta, hogy a vállalat „várja az ítélet indoklását az egyik ügyben, és fenntartja a jogot további jogi lépések megtételére”.
A DW nem az egyetlen német médiavállalat, amely kifejezetten támogatja Izrael létjogosultságát. Az Axel Springer cég, Németország egyik legnagyobb médiakonglomerátuma, amely ma a Politico és az Insider tulajdonosa, 1967-ben „vállalati alapelveket” fogalmazott meg, amelyek között szerepel „a zsidó nép és Izrael Állam létjogosultságának [támogatása]”.
A DW szeptember 1-jén nyilvánosságra hozott kódexe kijelenti, hogy
„Németország történelmi felelőssége a holokausztért szintén olyan ok, amely miatt támogatjuk Izrael létjogosultságát”.
Azt is hozzáteszi, hogy „bármilyen jellegű diszkrimináció, például szexizmus, rasszizmus és antiszemitizmus… munkajogi következményekkel járhat, beleértve az elbocsátást is”.
Tellmann a JTA-nak elmondta, hogy a munkajogi következményeket „a jogsértések súlyosságától függően” fogják alkalmazni.
Izrael létezéshez való jogának tagadása ilyen jogsértés lenne, tette hozzá.
Öt évvel ezelőtt Németország hivatalosan elfogadta a Nemzetközi Holokauszt Emlékezet Szövetség (IHRA) antiszemitizmusra vonatkozó munkadefinícióját, amivel egyértelműséget kívánt teremteni a kapcsolódó bűncselekmények üldözése szempontjából. A definíció az antiszemita beszéd egyik formájaként tartalmazza Izrael létezéshez való jogának tagadását.
„Csak egy nép van, amelynek az önrendelkezési jogát folyamatosan megtagadják és megkérdőjelezik”
– írta Gelbart, aki különböző zsidó és Izrael-párti szervezeteket képvisel, a JTA-nak küldött e-mailben.
„Ezért megfelelő és indokolt Izrael Állam létezéshez való jogának támogatását a DW magatartási kódexében megnevezni”.
A European Legal Support Center (ELSC), amely Európa-szerte és az Egyesült Királyságban a „palesztin” arabok érdekeit képviseli, másként vélekedett az IHRA definíciójáról, amikor Farah Maraqa, a Deutsche Welle „palesztin” arab újságírója körül kialakult helyzetre reagált, aki nemrég megnyerte visszahelyezési perét.
Maraqa egyike volt annak a hét alkalmazottnak, akiket elbocsátottak a műsorszolgáltató arab nyelvű szolgálatától, miután a DW által megrendelt külső vizsgálat megállapította, hogy a munkahelyen és a munkahelyen kívül tett kijelentéseikkel átlépték a határt.
A Bild című lap szerint az egyik elbocsátott újságíró „rákos daganatnak nevezte Izraelt, amelyet ki kell vágni”.
Egy másik egy 2018-as esszéjében azt írta, hogy egy „zsidó lobbi számos német intézményt irányít”, hogy megakadályozza az Izraellel szembeni kritikát. 2019-ben egy másikuk a zsidókat hangyákhoz hasonlította, amelyek „a gyenge pontjainkon keresztül” hatoltak be. A konkrét újságírókat, akik ezeket a kijelentéseket tették, nem nevezték meg.
A leleplezésekre válaszul a DW 2021 decemberében bejelentette a TV Roya jordániai műsorszolgáltatóval való együttműködésének megszüntetését is. Tellmann szerint a Royával való kapcsolatot „egy újonnan bevezetett rendszer szerint auditálták. Az eredmények alapján a vezetőség hamarosan dönt az együttműködés esetleges folytatásáról – feltéve, hogy az nem sérti a DW értékeit”.
Az „antiszemitizmus, a zsidó élet, valamint Izrael és a palesztin területek” témakörében új belső csoportot hoztak létre hét szerkesztővel – mondta Tellmann, hozzátéve, hogy a műsorszolgáltató izraeli irodáját is megerősítették további munkatársakkal.