Az Európai Unió Külügyminiszteri Tanácsa úgy döntött, hogy tíz évi kényszerszünet után hajlandó felújítani az EU-Izrael Társulási Tanács üléseit – jelentette be Josep Borrell, az EU külügyi vezetője hétfőn.
A Társulási Tanács az Izrael és az EU között — elvileg — évente megrendezésre kerülő találkozó, amelynek célja a kölcsönös érdeklődésre számot tartó kérdések megvitatása.
A két fél utoljára 2012-ben találkozott,
és Jair Lapid miniszterelnök legutóbbi külügyminiszteri megbízatása idején célul tűzte ki a fórum újbóli összehívását.
Az Európai Unió álláspontja „nem változott a közel-keleti békefolyamatot illetően”
– csillapította a kedélyeket Borrell a 27 uniós külügyminiszter brüsszeli találkozóját követő sajtótájékoztatón.
„Továbbra is fenntartjuk ugyanazt a 2016-os tanácsi határozatot, amely a kétállami megoldást támogatja.Tudjuk, hogy a palesztin területeken romlik a helyzet, és úgy gondolom, hogy a miniszterek egyetértettek abban, hogy ez a Társulási Tanács jó alkalom lenne arra, hogy Izraellel tárgyaljanak ezekről a kérdésekről”
– folytatta.
Hétfőn késő este Jair Lapid miniszterelnök nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy
az uniós külügyminiszterek szavazása „az izraeli diplomácia erejének és kormányának azon képességének bizonyítéka, hogy új lehetőségeket teremtsen a nemzetközi közösséghez fűződő kapcsolatokban”.
A találkozó időpontjáról az EU és Izrael kölcsönösen megállapodnak.
Izrael 1995-ben írta alá az EU-val való kapcsolatát meghatározó társulási megállapodást, amelyet 2000-ben ratifikált. Izrael 2013-ban hagyta faképnél a testületet, miután az EU olyan a szabályozással provokálta a zsidó államot, amely szerint egyetlen olyan izraeli szervezet sem kaphat uniós finanszírozást vagy működhet együtt az EU-val, amely az ún. „zöld vonalon” túl működik.
Az EU Külügyi Tanácsának elnöksége alatt a franciák megpróbálták előmozdítani a találkozót Izraellel.
„A Társulási Tanács összehívásával szeretnénk elmélyíteni az EU és Izrael közötti kapcsolatokat”
– mondta májusban Eric Danon,
Lapidnak az Európai Uniós kollégáival tavaly júliusban tartott találkozóján a legtöbb ország támogatta a Társulási Tanács ülésének újra ütemezését, és általában a kétoldalú kapcsolatok megerősítését – értesült a Times of Israel.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter már 2020-ban sürgette a fórum összehívását, és idén júniusban is biztosította izraeli kollégáját Magyarország támogatásáról:
„Mi szövetségesként tekintünk Izraelre, mindent megteszünk annak érdekében, hogy a nemzetközi szervezetekben végre korrekt hozzáállásban részesüljenek a barátaink. Jó lenne, ha szorosabb lenne az EU és Izrael együttműködése is, ezért szorgalmazzuk a társulási tanács ülésének mielőbbi összehívását. Elkötelezetten támogatjuk a béke megteremtésére irányuló törekvéseket és a terrorizmus elleni küzdelmet.”