Németország 100 milliárd eurót fektet fegyveres erőibe. Scholz kancellár ezt az európai biztonságba való befektetésnek tekinti — írja a Spiegel.
A Bundeswehr fejlesztési különalapjáról hétfőn döntöttek. Ez fordulópontot jelent a német biztonságpolitikában. Ezt egy masszív újrafegyverkezés fogja követni, miután évtizedekig lépésről lépésre csökkentették a hadsereg létszámát. Olaf Scholz (SPD) kancellár szerint a 100 milliárd eurós csomagtól a német fegyveres erők jelentős megerősítését várják.
„Németországnak a Nato keretében hamarosan Európa legnagyobb hagyományos hadserege lesz”
– mondta Scholz a Neue Berliner Redaktionsgemeinschaft, valamint a Stuttgarter Zeitung és a Stuttgarter Nachrichten című lapoknak.
Szerinte ez jelentősen megerősíti Németország és szövetségesei biztonságát.
A kancellár értetlenségét fejezte ki az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást hiányoló, hazájában és külföldön megfogalmazott kritikák miatt.
„Fegyvereket szállítottunk, és még több fegyvert fogunk szállítani”
– fogadkozott Scholz az interjúban.
„Ezek a megrendelések folyamatban vannak”
– tette hozzá, utalva az iparral egyeztetett nehézfegyverek szállítására.
Kiemelte, hogy a Gepard légvédelmi harckocsik átadásáról július végére állapodtak meg. Emellett már megkezdődött az ukrán katonák kiképzése a 2000-es önjáró lövegre.
A kancellár „eléggé megdöbbent” a Lengyelországból érkező kritikán is, miszerint az Ukrajnába irányuló lengyel szállítmányok egyeztetett pótlására még nem került sor.
„Minden kelet-európai partnerünkkel tárgyalásokat folytatunk, és a Lengyelországgal folytatott tárgyalásokat ugyanolyan komolyan akarjuk venni, mint a Cseh Köztársasággal és Szlovákiával”
– mondta.
A cseh kormánnyal, amely „haladéktalanul T72-es harckocsikat fog Ukrajnának szállítani”, „pontos megállapodás van arról, hogy mit és mikor fogunk nekik szállítani”.
Scholz a továbbiakban elmondta, hogy Németország valamennyi szövetségese tisztában van azzal, „hogy a Bundeswehrnek nincsenek nagy készletei a hadműveleti járművekből, amelyeket csak úgy el kell küldeni”. „Nagy probléma”, hogy a Bundeswehr „2010 óta strukturálisan alulfinanszírozott”. Ez „korlátozta általános védelmi képességünket”, ami most a különalap segítségével megváltozhat.
A SPIEGEL szerint reménytelenül elakadtak a tárgyalások Németország és közvetlen szomszédja, Lengyelország között. Christine Lambrecht védelmi miniszter ezért kénytelen volt múlt hétfőn a koalíciós politikusok bizalmas ülésén beismerni, hogy kevés reménye van arra, hogy megállapodásra jusson Varsóval.
A Varsóval való vita bosszantó a német kormány számára. Lengyelországot a NATO-n belül lényeges partnernek tekintik, amikor Ukrajnáról van szó. Végül is közvetlen szomszédja fogadta be a háborús övezetből menekülők nagy részét. Ennél is fontosabb azonban e NATO-partner kulcspozíciója, mivel szinte minden nyugati fegyverszállítás, de a sürgősen szükséges humanitárius segélyszállítmányok is Lengyelországon keresztül haladnak át.