Az izraeli energiaügyi miniszter szerint a globális válság lehetőséget jelent Izrael számára a földgázexportra, miközben segít az európaiaknak diverzifikálni az ellátást.
Az energiaügyi minisztérium hétfőn bejelentette, hogy megkezdte új pályázatok előkészítését a tengeri földgázkutatásra, hogy segítsen fenntartani Európa ellátását, miközben a kontinens próbál leszokni az orosz energiáról.
Miközben a nyugati országok szankcionálják Oroszországot az ukrajnai inváziója miatt, és alternatív energiaforrások után kutatnak, Izrael azon dolgozik, hogy a Földközi-tengeri lelőhelyek felhasználásával kulcsfontosságú szállítóvá váljon.
„Izrael segít Európának abban, hogy diverzifikálja energiaforrásait”
– mondta Karine Elharrar energiaügyi miniszter egy nyilatkozatban.
„A globális energiaválság egy lehetőség Izrael Állam számára a földgázexportra, az Európában zajló események iránti őszinte és valódi aggodalom mellett”
– tette hozzá, anélkül, hogy Oroszországot említette volna.
Elharrar vasárnap utasította a minisztérium főigazgatóját, Lior Schillatot, hogy kezdje meg az izraeli felségvizek újabb feltárásának előkészítését.
A közlemény szerint „utasította hivatalának munkatársait, hogy gyorsítsák fel a stratégiai értékeléseket a negyedik földgázkutatási folyamat megkezdéséhez”.
Elharrar azt is elmondta, hogy Izrael, Egyiptom és Európa között munkacsoportot hoztak létre az export megtervezésére – jelentette a Reuters.
„A világban zajló geopolitikai események és az ennek következtében kialakult globális energiaválság teljesen megváltoztatta az energiapiac helyzetét”
– idézte Schillat nyilatkozatát a közlemény.
Azt is elmondta, hogy bár Izrael és Európa egyetért a megújuló energiaforrások fejlesztésének „legfontosabb stratégiai lépésében”, „a földgáz iránti globális igényt mind közvetlen, mind középtávon nem lehet figyelmen kívül hagyni”.
„Emellett nehéz túlbecsülni a földgáz jelentőségét az Izrael és Egyiptom közötti kapcsolatok erősítésében, valamint annak hatását Izrael közel-keleti geopolitikai státuszára”
– tette hozzá.
Múlt héten Schillat elárulta, hogy Izrael és az EU már egy hónapja tárgyalásokat folytat arról, hogy Egyiptomon keresztül Európába exportáljanak gázt.
Izrael nem rendelkezik földgáz cseppfolyósítására alkalmas (LNG) létesítményekkel. A legközelebbi Egyiptomban van. A terv szerint
Izrael a gázt Egyiptomba vezetné, ahol cseppfolyósítanák, majd továbbküldenék Európába.
Az Európába irányuló földgázszállítás mellett Egyiptom saját felhasználásra is kapna belőle.
Schillat elmondta, hogy az európai válság miatt a minisztérium átgondolta energiastratégiáját, többek között 2021 decemberében bejelentette, hogy 2022-ben le kívánja állítani a további földgáz keresését, és helyette a megújuló energiára összpontosít.
Hétfői megjegyzéseiben Schillat megjegyezte, hogy az európaiak „nagyon világosan fogalmaztak” arról, hogy
ha nem találnak alternatív földgázforrásokat, akkor az Európai Unió egyes államainak a szénhez kell majd folyamodniuk az áramtermeléshez.
Novemberben Izrael és Egyiptom megállapodást írt alá arról a tervről, hogy Izrael földgázt szállít Egyiptomnak. Miután Oroszország megszállta Ukrajnát, Elharrar egyiptomi kollégájával, Tarek El Mollával arról tárgyalt, hogyan tudnák pótolni az Oroszország ellen bevezetett szankciók okozta földgázhiány egy részét.
A téma ismét előkerült, amikor Elharrar márciusban Párizsban részt vett a Nemzetközi Energiaügynökség konferenciáján, amelyet követően az Európai Energiaügyi Bizottság hivatalos kérést nyújtott be izraeli segítségért.
A tárgyalások április végén kezdődtek.
Egy másik javaslat, az úgynevezett EastMed csővezeték megépítése, amely Görögországon és Cipruson keresztül kötné össze az izraeli földgázt Európával, megvalósíthatóságát illetően folyamatos viták folynak.
Izraelnek két működő földgázmezője van, a Tamar és a nagyobb és újabb Leviathan. E hónap elején az új Karish mezőt csatlakoztatták az ország nemzeti gázvezetékéhez.
A Tamarral és a Leviathan-nal ellentétben, amelyeket rögzített tengeri kitermelő platformok szolgálnak ki, a Karish úszó kitermelő, tároló és kirakodó hajóval működik majd.
Tavaly az Európai Unió mintegy 155 milliárd köbméter gázt importált Oroszországból, ami a Nemzetközi Energiaügynökség adatai szerint az összes gázimport 45%-át tette ki.
Az uniós tagállamok továbbra is megosztottak az időbeli ütemezést illetően, de Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke elmondta, hogy a blokk reményei szerint 2027-re fokozatosan megszűnik az orosz gáz-, olaj- és szénfüggőség.