Egy prominens hollandiai vezető reform rabbi, aki párhuzamot vont az országa koronavírus elleni biztonsági intézkedések és a náci gyakorlatok között, a közfelháborodást követően lemondott.
A 71 éves Tamarah Benima november 9-én kilépett a holland Progresszív Judaizmus Uniójából – írta közleményében az ernyőszervezet tanácsa.
Benima az ország több nagy zsidó szervezetének éles szemrehányását vívta ki a múlt hónapban az észak-hollandiai Leeuwarden városában tartott beszéde miatt.
„A COVID-19 közegészségügyi intézkedések érvényesítésében részt vevők „a legjobb szándékuk szerint cselekszenek”
– mondta Benima.
„De zsidóként az, ami a náci Németországban történt, figyelmeztetés számomra. A hatalmon lévőknek mindannyiuknak a legjobb szándékuk volt. Akkor is, amikor a zsidókat a ‘közegészségügyre’ veszélyesnek nyilvánították. Akkor is, amikor háborút hirdettek az akkori ‘vírus’ ellen. Ne játsszunk tehát a tűzzel, ha a társadalmunkban élő embereket ‘közegészségügyi veszélyként’ állítjuk félre, ahogy Hugo De Jonge egészségügyi miniszter rendszeresen teszi.”
De Jonge arra figyelmeztetett, hogy a koronavírus veszélyeinek lekicsinyítése, valamint az, hogy Benima egy jobboldali párt fórumán kritizálta a kormány covid-politikáját, veszélyeztette a közegészségügyet.
Yvonne Walvisch-Stokvis, a holland Progresszív Judaizmus Unió elnöke szintén közleményben bírálta a Benimát.
A Jewish Telegraphic Agency-nek küldött e-mailben Benima ragaszkodott ahhoz, hogy „soha egy szóval sem említette a holland kormány covid-politikáját”, és hogy mindez a benyomás „újságírói félremagyarázásoknak” köszönhető.
„A totalitárius beszéd és gondolkodás ellen szólaltam fel. Felszólaltam az új totalitárius ideológia, a woke ellen, amely zsidókat és nem zsidókat egyaránt veszélyeztet”
– tette hozzá.
Benima a De Telegraaf napilapnak elmondta, hogy sokan írtak neki, hogy kifejezzék támogatásukat és hálájukat a megjegyzéseiért, és elmondta, hogy néhányan hősnek nevezték.
A koronavírus miatti közegészségügyi intézkedések és a nácizmus közötti összehasonlítások az elmúlt hónapokban Európa-szerte és azon kívül is megszaporodtak. A sárga csillagok viselése az oltás-ellenes európai tüntetéseken a zsidó csoportok éles elítélését váltották ki.