Joe Biden, miután elfoglalja majd az Egyesült Államok elnöki székét, számos fontos elnöki rendeletet visszavonna, melyek Donald Trump elnöksége alatt léptek érvénybe – írja a Fox News Biden kampánystábjától származó információkra hivatkozva.
Az új elnök döntései közt szerepel az Egyesült Államok újbóli részvétele a párizsi klímaegyezményben és az ENSZ Egészségügyi Világszervezetében (WHO). Biden ismét bevezetné az illegális bevándorlók családegyesítési programját (DACA) és visszavonná a muszlim többségű országokból érvényes beutazási tilalmat is.
Az ígéretet azután jelentette be Biden kampánystábja, hogy több hírtelevízió, így a Fox News is Bident nyilvánította a 2020-as elnökválasztás győztesének. Mindezek ellenére Trump elnök kampánystábja megfogadta, hogy tovább folytatja az eredmények megtámadását, a szavazólapokkal és a számlálási folyamattal kapcsolatos gyanús esetekre hivatkozva.
Vissza a WHO-ba
Hétfői hírek szerint a Biden-stáb már neki is látott a Trump által kiadott különféle elnöki rendeletek visszavonásának előkészítésére.
A leendő demokrata elnök megfogadta például, hogy visszavonja Trump adócsökkentési döntéseit és az ún. „Mexico City irányelvet”, mely megvonja a szövetségi támogatást az olyan szervezetektől, melyek az abortuszt népszerűsítik.
Emellett a Biden-Harris adminisztráció terítékére kerülnek majd más, abortusszal kapcsolatos kérdések és a még Obama elnök által bevezetett egészségügyi rendszert érintő kérdések is.
Szakértők szerint Biden döntése a WHO-ba való újbóli belépésről a koronavírus elleni küzdelem kiterjesztését is jelentené. A demokraták korábban elutasították Trump döntését, hogy a pandémia közepette kilépjen a nemzetközi szervezetből. Az elnök azonban azzal védte meg a lépést, hogy kijelentette, a szervezetet felelősségre kell vonni, amiért nem tett meg mindent a koronavírus-járvány visszaszorítása és Kína felelősségre vonásának kérdésében.
Biden eközben megalakította koronavírus-tanácsadó testületét, amelyben tudósok és orvosok vesznek részt.
„A most előttünk álló kihívás továbbra is óriási és egyre nő, bátran kell fellépnünk a járvány visszaszorítása érdekében” – mondta a megválasztott elnök, miután tájékoztatást kapott a vírushelyzetről, majd hozzátette: „sötét tél előtt állunk”.
Trump nem adja fel
Közben Donald Trump jogászcsapata benyújtotta a perkeresetet a pennsylvaniai választások miatt.
A keresetet a pennsylvaniai szövetségi bíróságon nyújtották be, annak gyanújával, hogy a tagállam levélszavazási rendszere „nélkülözött minden átláthatóságot és ellenőrizhetőséget, amely a személyes szavazások esetében biztosított volt”.
A 20 elektort adó Pennsylvaniában a szavazatok 99 százalékát dolgozták fel eddig, de az amerikai AP hírügynökség és a republikánusokhoz közel álló Fox televízió, majd nyomukban a többi nagy médium is azt jelentette már szombaton, hogy a demokrata jelölt, Joe Biden elnyerte a pennsylvaniai elektorok támogatását is, és így a megválasztásához szükséges 270 elektornál is többet tudhat magáénak. Biden ennek tudatában mondott beszédet szombaton éjjel, majd ő és alelnökjelöltje, Kamala Harris vasárnap győzelmi beszédet is tartott Wilmingtonban.
Az amerikai elnök jogászainak perkeresete azt kérte, hogy a tagállam hatóságai azonnal állítsák le Biden győzelmének igazolását Pennsylvaniában.
„A szavazóknak Pennsylvaniában különböző szabályokhoz kellett tartaniuk magukat, attól függően, hogy melyik szavazási formát választották. Véleményünk szerint ez a kettős választási rendszer azt eredményezte, hogy megfelelő azonosítás és ellenőrzés hiányában potenciálisan jogellenesen leadott vagy hamis szavazatokat is beleszámoltak az eredménybe” – fogalmazott a beadvány, amelyet Matt Morgan, Donald Trump 2020-as kampányának jogi főtanácsadója írt alá.
Mitch McConnell, a szenátus republikánus többségének vezetője közölte, támogatja Donald Trumpot a választások vitatott eredményeit tisztázó jogi eljárások megindításában. Az egy hete tartott választások óta mondott első beszédében McConnell hangsúlyozta:
az elnöknek „száz százalékig jogában áll” a jogi eljárások megindítása a választások során állítólagosan előfordult szabálytalanságok feltárására.
Változatlanul tart a szavazatszámlálás a 15 elektort adó Észak-Karolinában, a 16 elektorral rendelkező Georgiában és Arizonában, amely 11 elektort küld az amerikai elnököt megválasztó elektori testületbe.