A Washingtonban lévő izraeli küldöttség egyik tisztviselője szerint Benjamin Netanjahu miniszterelnök kedden a Fehér Házban az Egyesült Arab Emírségekkel békeszerződést, míg Bahreinnel „békenyilatkozatot” ír alá, mivel utóbbi csak pénteken jelentette be, hogy normalizálja a kapcsolatait a zsidó állammal — írja az Új Kelet online kiadása.
A tisztviselő nem árult el részleteket arról, hogy a megállapodások tartalmaznak-e Izrael részéről kötelezettségvállalásokat a palesztin üggyel kapcsolatban.
„Nagyon sok érzékeny kérdés van, mivel itt négy játékosról beszélünk, és mint ilyen, a részleteket előzetesen nem közöljük”
– mondta a tisztviselő.
Annak ellenére, hogy az izraeli tisztviselők az Egyesült Arab Emírségekkel kötendő megállapodást „békeszerződésnek” nevezik, a tisztviselő elismerte, hogy „e között a megállapodás valamint a Jordániával vagy Egyiptommal kötött megállapodások közötti különbség az, hogy ez nem szüntet meg egy háborús állapotot”.
A Kan újságírója szerint Nitzan Horowitz, a baloldali Meretz vezetője azt állítja, hogy az Emírségekkel és Bahreinnel kötött megállapodásnak része a telepes épitkezések befagyasztása.
A miniszterelnökhöz közeli forrás a Walla híroldalnak azt nyilatkozta, hogy „Horowitz politikusként rosszabb forrásokkal rendelkezik, mint újságíró korában”.
A Walla szerint Netanjahu miniszterelnök irodája közölte, hogy
az Egyesült Arab Emírségekkel kötött normalizációs megállapodás csak akkor lép életbe, ha a Kneszet megszavazta.
Állítólag mintegy ezer fő lesz jelen kedden a Fehér Házban tartott aláírási ünnepségen.
A ceremónia előtt Netanjahu találkozni fog Donald Trump amerikai elnökkel, aki a diplomáciai áttöréseket közvetítette.
Az aláírási ceremónián az Egyesült Arab Emírségeket és Bahreint külügyminisztereik, Abdullah bin Zayed Al Nahyan és Abdullatif bin Rashid Al Zayani képviselik.
Az EU-ból egyedül Magyarország képviselője, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vesz részt a ceremónián.
Az Emírségek és Bahrein a harmadik illetve a negyedik arab állam, mely Egyiptom (1979) és Jordánia (1994) után békét köt Izraellel.
Ahogy Benjamin Netanjahu miniszterelnök pénteken rámutatott, a második és harmadik béke között 26 évnek kellett eltelnie, de a harmadik és a negyedik között csupán 29 napnak.
A Trump-kormány állítólag azon dolgozik, hogy további arab nemzetek képviselői is vegyenek részt az ünnepségen, amivel kifejeznék a normalizációs folyamat iránti támogatásukat.
Izraeli sajtóértesülések szerint a Fehér Ház Marokkóval, Szudánnal és Ománnal folytatná a normalizációs megállapodások sorát, amelyek közül utóbbi nyilvánosan üdvözölte Bahrein lépését.