Újabb két stratégiai fontosságú iráni üzemben volt tűz, illetve gázszivárgás. Az iráni polgári védelem vezetője válaszcsapást helyezett kilátásba, bármely ország állt is a titokzatos támadások hátterében.
Tűz ütött ki egy Irán délnyugati részén lévő erőműben – írja az Israel Hayom portál az iráni sajtóra hivatkozva. A lángok egy transzformátorban lobbantak fel még szombaton Ahvaz városában.
A tűz miatt áramkimaradások voltak – mondta Mosztafa Radzsabi Mashadi, a TAVANIR iráni állami energiacég szóvivője, hozzátéve, hogy a tűzoltók eloltották a lángokat, az áramellátást pedig helyreállították.
Ezzel egy időben pedig a karuni petrolkémiai üzemben, amely Bandar Imam Khomeini kikötője közelében található a Perzsa-öbölben, veszélyes klórgáz került a levegőbe.
„A dolgozók közül hetven ember, aki a közelben tartózkodott, könnyebb sérülést szenvedett, ezért kórházba szállították őket” – mondta az üzem szóvivője, Masszúd Sabanlu. Azóta két ember kivételével haza is engedték őket.
Az utóbbi időben egymás után történtek titokzatos incidensek stratégiai fontosságú iráni üzemekben.
Július másodikán a natanzi nukleáris létesítményben tört ki tűz, bár hivatalos közlések szerint a működés nem állt le. Egy iráni illetékes meg van győződve arról, hogy szabotázs történt az üzemben, amelyben egyébként olyan nukleáris tevékenységet folytatnak, amelyet tilt a nemzetközi atomalku.
Június 30-án 19 ember halt meg egy robbanásban, amely Teherán északi részén történt egy orvosi klinikán. Hivatalos közlések szerint gázszivárgás történt.
Június 26-án a parcsini katonai és fegyverzetfejlesztési bázison történt robbanás. Az iráni hatóságok szerint gázszivárgás okozta, amely a bázis közelében lévő gáztározóban történt.
A natanzi urándúsító jelentős része a föld alatt helyezkedik el. A telep az iráni urándúsító program központja, amelyről Teherán azt állítja, hogy kizárólag békés célokat szolgál. A nyugati titkosszolgálatok és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség viszont úgy tudja, hogy titkos atomprogram helyszíne volt.
Az iráni polgári védelem vezetője válaszcsapással fenyegette meg a natanzi incidens elkövetőit. Mint Gholamreza Dzsalali mondta: a kibertámadásokra adott válasz része hazánk védelmi erejének. Ha bebizonyosodik, hogy kibertámadás történt hazánk ellen, válaszolunk”.
Az IRNA iráni hírügynökség szerint Izrael vagy az Egyesült Államok állhatott a szabotázs hátterében. Három iráni illetékes pedig, akik a Reuters hírügynökségnek nyilatkoztak név nélkül, azt állították, kibertámadás történt, bár bizonyítékot nem szolgáltattak.
Egyikőjük szerint azt az épületet érte támadás, ahol az urándúsító centrifugákat szerelik össze, hozzátéve, hogy Irán ellenségei a múltban is követtek el hasonló akciókat. Nyilván a Stuxnet számítógépes vírusra célzott, amelyet az Egyesült Államok és Izrael fejlesztett ki, és amely a natanzi telepen végzett súlyos pusztítást évekkel ezelőtt.
A natanzi incidensről az újságírók megkérdezték Benjamin Netanjahu izraeli kormányfőt is, aki úgy válaszolt: „Erről nem nyilatkozhatunk”.