Több német zsidó vezető kellemetlen fejleménynek látja a radikális jobboldali párt növekvő támogatottságát, és türingiai tartományi győzelmét pár héttel a hallei antiszemita ámokfutás után.
A Türingiában Björn Höcke által vezetett bevándorló- és muszlimellenes Alternative für Deutschland pártnak sikerült megdupláznia támogatottságát az előző, 2014-es választásokhoz képest. Ezúttal 23,4%-kos támogatottságával Angela Merkel kancellár pártját, a CDU-t maga mögé utasította a volt kommunista régióban — emlékeztet a The Times of Israel.
Charlotte Knobloch, a müncheni zsidó közösség holokauszt-túlélő vezetője szerint azonban a választási eredmények, és a tény, hogy ilyen erős pozícióba került a párt, azt mutatja, hogy „valami alapvetően kisiklott a politikai rendszerünkben.”
Knobloch hozzátette, „a demokratikus kultúra eróziója folytatódik,” mivel a szavazók annak az AfD-nek a támogatása mellett döntöttek, amely „évek óta készíti elő a terepet a szélsőjobboldali kirekesztésnek és erőszaknak.”
Christoph Heubner, a Nemzetközi Auschwitz Bizottság alelnöke szintén aggodalmát fejezte ki a fejleményekkel kapcsolatban:
“A német koncentrációs táborok túlélői számára az AfD-szavazók számának drasztikus növekedése egy új, félelmetes jele lehet annak, hogy a németországi szélsőjobboldali trendek és hozzáállás tovább erősödik.”
Aiman Mazyek, a Németországi Muzulmánok Központi Tanácsának (ZMD) elnöke is úgy vélte, hogy az AfD jobboldali radikális párt, türingiai helyi szervezete révén „szélsőjobboldali is”, az pedig, hogy a türingiai választók csaknem negyede erre a pártra szavazott, „sokkal több, mint egy riasztó jel”.
Az AfD sikerét, mely röviddel az október 9-ei hallei antiszemita támadás után következett, széles körben kritikával illették. Az incidens során egy gyaníthatóan neonáci fegyveres megpróbált betörni egy zsinagógába, majd amikor az nem sikerült, lelőtt két járókelőt az utcán.
A támadás után az antiszemitizmus elleni harcért felelős megbízott, Felix Klein is arra a következtetésre jutott, hogy az AfD szította fel azt a zsidóellenes érzületet, ami e borzalmakhoz vezetett.
Az AfD türingiai vezetője, a párton belül is szélsőségesnek és antiszemitának számító Höcke szintén számos kritikát kapott radikális beszédei miatt, és több politikus kérte a párt vezetőségét, váljon meg tőle.
A 47 éves politikus Berlin holokauszt-emlékművét a „szégyen emlékművének”nevezte, illetve „180 fokos fordulatra” hívott fel a német emlékezési kultúrával kapcsolatban, különös tekintettel a náci rezsim által elkövetett emberiségellenes bűntettekre.
Az AfD a türingiai tartományi választási bizottság hétfőn közölt hivatalos előzetes végeredménye szerint 259 359 listás szavazatot kapott, a voksok 23,4 százalékát gyűjtötte össze a vasárnapi választáson, így 22 képviselővel a második legnagyobb frakciót alakíthatja meg a volt NDK területén fekvő tartomány törvényhozásában (Landtag).
A párt szintén rendre 20 százalék feletti eredményt ért el és a második helyet szerezte meg szeptember 1-jén, amikor két másik keleti tartományban, Brandenburgban és Szászországban tartottak Landtag-választást.
A párt az ország nyugati részén kevésbé erős, a májusban Brémában tartott tartományi választáson például a szavazatok 6,1 százalékát gyűjtötte össze, országos választói támogatottsága pedig a legutóbbi felmérések szerint a 13-15 százalékos sávban mozog, nem változott számottevő mértékben a legutóbbi, 2017-ben tartott szövetségi parlamenti (Bundestag-) választáson elért 12,6 százalékhoz képest.