A Demokrata párt egyik legismertebb elnökjelöltje a napokban egy interjúban beszélt zsidóságáról és arról, mit is gondol Donald Trumpról.
„Hihetetlen, hogy olyan elnökünk van 2019-ben, aki nyiltan rasszista” — fogalmazott a vermonti szenátor a Yahoo Newsnak adott minapi interjújában.
Az újságírók arra is kíváncsiak voltak, vajon a radikális baloldali politikus mit gondol Alexandria Ocasio-Cortez nagy vihart kavart kijelentéséről, amelyben a minnesotai képviselő a náci koncentrációs táborokhoz hasonlította a menekülttáborokat, melyeket Donald Trump elnök illegális bevándorlók számára létesített.
Személyes ügy
A lengyel és orosz zsidó családból származó, önmagát „egy bevándorló büszke fiának” nevező Sanders kicsit határolódott csak el a botrányos összehasonlítástól, elutasította a „koncentrációs tábor” szó használatát, de úgy érvelt, lát párhuzamokat a mai kor, Trump Amerikája és Hitler felemelkedése között.
Sanders szerint Trump „démonizálja azokat az embereket, akik nem Amerikában születtek”, és ez saját családjának holokauszt-története miatt személyesen is mélyen érinti. Mint elmondta, 1921-ben bevándorolt édesapjának szinte egész családját kiirtották a nácik.
Az interjúban faggatták saját zsidó gyökereiről, családjáról és identitásáról is. Brooklynban töltött gyermekévei alatt Sanders is járt vasárnapi zsidó iskolába, de ahogy fogalmazott, „nem voltam valami Talmud-tudós alkat, leginkább a galacsindobálással voltunk elfoglalva”.
Hozzátette: héber gyorsolvasási versenyt is rendeztek, amiben nem volt ügyetlen, habár szövegértés hiányában nem mindig tudták, miről is van szó.
Nagyon büszke zsidónak nevezte magát, akinek otthonában szinte mindenki beszélt jiddisül. A bevándorlásról alkotott véleményére ható legmeghatározóbb élményének a holokausztot nevezte.
Sanders arra a kérdésre, hogy milyen jiddis szóval jellemezné Trumpot mindössze annyit felelt: „Ajvé. Ennyi lenne”.
Egymilliós fanclub
Közben Sanders kampányfőnöke csütörtökön bejelentette: a vermonti szenátornak eddig már egymillióan adományoztak pénzt a kampányához. Az amerikai elnökjelöltségre pályázó politikusok közül ő az első, akinek egymillió, kis összegeket juttató adományozója van.
„A mi erőnk a számokban rejlik, és ezért Bernie Sanders az egyetlen jelölt, aki elmondhatja, hogy a kampánya széles néprétegek anyagi támogatásán alapszik mind az előválasztásokon, mind a Donald Trumppal szembeni választáson” –
írta közleményében Faiz Shakir, Sanders kampánymenedzsere. Kiemelte: „mint minden kampány, a miénk is az adományozóktól függ, és büszkék vagyunk, hogy egymillió dolgozó ember támogat bennünket”.
A kampánymenedzser közleményét politikai elemzők úgy értelmezték, hogy a Sanders-kampány éles ellentétben áll a politikus egyik legnagyobb vetélytársa, Elizabeth Warren massachusettsi szenátor támogatói bázisával.
Warren – akit szintén a Demokrata Párt balszárnyához sorolnak – többnyire a Wall Street és a pénznek a politikára gyakorolt befolyása ellen kampányol – nem egyszer szélsőbaloldali elveket hangoztatva -, mégis nagybefektetők és nagy adományozók finanszírozzák. Aki ezzel szembesíti, annak rendre azt válaszolja: kénytelen mindent megtenni és mindenkire támaszkodni, ha le akarja győzni Donald Trumpot.
Bernie Sanders kampányának adományozói többnyire úgynevezett kisemberek – áruházi eladók, kávézókban dolgozó felszolgálók, postások -, és különösen sok köztük a tanár. A vermonti politikus egyébként – riválisaitól eltérően – nagyon ritkán tart adománygyűjtő rendezvényeket.
Az esztendő második negyedében, áprilistól júniusig összesen 18 millió dollárt gyűjtött össze a kampányra, állítása szerint kisemberek adományaiból.