Robert C. Castel izraeli biztonságpolitikai szakértő, a Neokohn szerzője a klímaváltozásról tartott előadást a Kámoni Arborétumban.
Castel saját magát a szkeptikusok és az igazhívők közé pozicionálja. Állítása szerint a tényekben hisz, és óva int attól, hogy valaki feltétel nélkül higgyen a politikusoknak, akik saját egyéni érdekeik szerint lovagolják meg a témát, mint ahogy szerinte a „zöld vallás” fanatikusai sem a racionalitás talaján vizsgálják a kérdést. Castel előadásáról nyugat.hu tudósított.
Robert C. Castel fő megközelítése a kételkedés, a másik pedig a – munkájából fakadó – katasztrófavédelmi megközelítés.
Nézetei szerint számos nagyon komoly fenyegetéssel kell szembenéznie az emberiségnek. Ilyen a túlnépesedés, az ivóvíz hiánya, a malária, a TBC, az alultápláltság és számos egyéb. A bolygó erőforrásai végesek, a kérdés az, hol a legsürgősebb a beavatkozás.
Szerinte a tények és az adatok azt mutatják, hogy a klímaváltozás közel sem annyira súlyos probléma, mint amilyennek sokan beállítják, és sokkal több idő van, mint ahogy azt a média sugallja.
Castel idézte az ENSZ klímaváltozással foglalkozó szervezetének adatait, amik szerint az utóbbi száz évben körülbelül egy fokot emelkedett a hőmérséklet, és 2050-ig további 0,8 fokot megy majd fel.
Az elmúlt évszázadban a tengerszint 30 centimétert emelkedett, és a következő ötven évben kb. ugyanekkora emelkedés várható.
„Ez nem fogja az emberi civilizációt elpusztítani, van időnk tehát a tervezésre, a teendők megszervezésére. Nagy hiba lenne zsigeri és érzelmi alapokon döntéseket hozni” – mondta Castel.
„Már csak azért sem szabad a pánikkeltőkre hallgatni – Al Gore korábbi amerikai alelnök neve többször is elhangzott negatív példaként -, mert akkor kapkodni kezdünk, aminek nincs jó vége, másrészt mert ha állandóan farkast emlegetünk, és az nem jön, akkor előbb-utóbb megunjuk, és amikor valóban gond van, már nem hisszük el” – jelentette ki Castel.
Robert C. Castel felhívta a figyelmet arra, hogy a klíma soha nem volt stabil, mindig változott. Azt nem lehet tagadni, hogy a bolygónk melegszik. Ez a folyamat kb. 300 éve tart.
Hogy ennek mi az oka, azt szerinte nem lehet tudni. Minden bizonnyal az embernek is köze van hozzá (a széndioxid-kibocsájtás, erdők kivágása, városépítés stb.), de szinte lehetetlen megmondani, mekkora ez a hányad, így aztán azt sem tudni, hogy visszafordítható folyamatról van-e szó.
„Ugyanakkor – mondta az előadó – a felmelegedésnek vannak pozitív aspektusai. Ilyen például, hogy a meleg miatt kevesebben halnak meg, mint a fagytól, és a több szén-dioxidtól zöldebb lesz a természet.”
Ráadásul a klímaváltozás fékezésére költött pénz sokkal kevésbé térül meg, mint számos más problémára költött összeg.
Robert C. Castel röviden beszélt a közel-keleti folyamatokról is.
A szakértő cáfolta, hogy kapcsolat lenne a klímaváltozás és a szíriai polgárháború között, mint ahogy azt bizonyos politikusok (Obama elnök, Károly herceg stb.) sugallják. Ezt csak felmentésként használják az erkölcsi felelősség alól.
„A valóság az, hogy a Nyugat – különösen az újságírók – nem értik az ottani társadalmak működési mechanizmusát, amelyek még ma is törzsi viszonyokon alapulnak” – jelentette ki Castel.
Robert C. Castel csütörtök este előadást tart Budapesten az Izraeli Kulturális intézetben: