Amint arról lapunk is beszámolt, szerdán ünnepelhette volna a tragikus sorsú Anne Frank a 90. születésnapját. Ebből az alkalomból számos különleges eseménnyel, projekttel emlékezett meg róla a világ, ezekből adunk ízelítőt.
Anne Frank 1929. június 12-én született Frankfurtban. A Frank család nem sokkal a nácik hatalomátvétele után, 1934-ben hagyta el Anne szülővárosát, amikor a kislány ötéves volt. Anne, Margot and Edith Frank először Németország nyugati részében húzta meg magát, amíg Otto Frank Amszterdamban beindította az új vállalkozását.
A család ezután viszonylag békés életet élt egészen 1940-ig, amikor bevonultak a németek Hollandiába. Otto Franknak az üzletét át kellett adnia egy barátjának, a gyerekeket pedig zsidó iskolákba kellett átíratni. 1942-ben, amikor megérkezett a munkatábor behívó Anne nővérének Margot-nak, a családfő inkább úgy döntött, bujkálásba kezdenek.
Egy padlástéren, a „Hátsó traktusban” húzták meg magukat. Anne Frank itt vezetett naplójának utolsó bejegyzése 1944. augusztus 1., ezután fedezték fel rejtekhelyüket, majd a náci hatóságok az egész családot deportálták.
Anne Frank 1945 márciusában 15 évesen, alig néhány héttel a bergen-belseni láger felszabadítása, és a háború vége előtt halt meg a fogvatartottak között pusztító tífuszjárványban nővérével együtt. Edith januárban Auschwitzban vesztette életét.
A család egyetlen túlélője, Otto 1945. júniusban tért vissza Amszterdamba, majd újranősült, és 1953-ban Svájcba költözött. Ő adta ki lánya naplóját is, amely a 20. század egyik legnagyobb jelentőségű könyvévé vált.
Virtuális kiállítás és Street View
A Google Arts & Culture projekt Anne Frank születésének 90. évfordulója alkalmából elindított virtuális kiállítással és a Street View beltéri kiegészítésével a helyszíni látogatás élményét nyújtja a látogatók számára a tragikus sorsú lány lakóházában. A kiállítás kísérőszövege magyar nyelven is olvasható.
Az egér és képernyő segítségével beléphetünk az amszterdami Merwedeplein 37-ben levő lakásba, ahol Anne gyerekkorát töltötte, bejárhatjuk a szobákat, köztük a lány hálószobáját, melyben nővérével, Margot-val lakott.
Az online kiállításon dokumentumok, fotók tekinthetők meg, az egyetlen filmfelvétel is látható, melyen Anne alakja megjelenik, valamint az egyetlen fotó, mely a szüleivel és nővérével együtt készült róla. A filmfelvételt az egyik szomszéd esküvőjén forgatták, ennek a néhány másodperces részletén bukkan fel Anne, amint a nappalijuk ablakából nézi a vendégsereget.
A Frank család lakóházát 2004-ben restaurálták, és visszaállították a harmincas évek állapotába. A házban 2005 óta olyan írókat szállásolnak el, akik a saját hazájukban nem írhatnak szabadon.
„Meggyőződésünk, hogy ez a legjobb módja Anne Frank korábbi otthonának hasznosítására, és ezt a továbbiakban is fenn kívánjuk tartani. Ezen a helyen a szabadság, tolerancia és szólásszabadság friss lélegzethez jut”
— mondta Ronald Leopold, az Anne Frank House igazgatója.
Az ENSZ is megemlékezett a nevezetes évfordulóról
Különleges gesztenyefát ültettek Anne Frank 90. születésnapja alkalmából az ENSZ New York-i székháza kertjében: a csemete attól a vadgesztenyefától származik, melyre Anne Frank amszterdami rejtekhelyük ablakából rálátott.
Antonio Guterres ENSZ főtitkár a faültetési ceremónián azt mondta: a csemete „élő szimbóluma Anne Frank örökségének” és az ENSZ értékeinek.
„A csemetéből felnövő fa a remény jelképe, élő emlékeztetője annak, milyen fontos folytatni az igazságos és békés világért folytatott munkát. Egy olyan világért, amelyben ünnepeljük a sokszínűséget, és ahol férfiak és nők, fiatalok és idősek félelem nélkül élhetnek”
— tette hozzá Guterres.
Kiterjesztett valóságban elevenedik meg Anne Frank sorsa
Amint lapunk beszámolt róla, hogy WDR német közszolgálati csatorna olyan mobilalkalmazást fejlesztett ki, amely Anne két egykori barátnője szemén át, a kiterjesztett valóság (Augmented Reality) segítségével mutatja be a tragikus ikonná vált lány történetét. Jacqueline van Maarsen 12 éves volt, amikor találkozott Anne Frankkel az amszterdami Zsidó Gimnáziumban, Hannah Goslar pedig már általános iskolában ismerte Anne-t.
Új-Zélandon is
A születésnapra időzítve, június 12-én jelent meg maori nyelven Anne Frank naplója. A „Te Rataka a Tetahi Kohine” című fordítást készítő, maori származású Te Haumihiata Mason fiatal lány korában maga is megtapasztalta a diszkriminációt, ezért azonosulni tudott Anne Frankkal. Cikkünk a különleges kiadásról itt olvasható.