Ismét bombáznak a vadászgépek: az iráni háború újraindításáról posztolt Trump

A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!

Trump megfenyegette Iránt, hogy folytatódni fognak az amerikai csapások, ha nem hagyják abba a támadásokat a Hormuzi-szorosban.

Donald Trump amerikai elnök szombaton kijelentette, hogy az Iráni Iszlám Köztársaság „megszűnik létezni”, ha az Egyesült Államok kénytelen lesz újraindítani a háborút. A fenyegetést követően az amerikai hadsereg újabb légicsapásokat hajtott végre iráni katonai célpontok ellen, válaszul a létfontosságú tengeri útvonalon történt támadásokra.

Amerika megtorlócsapásokkal válaszolt az iráni tűzszünetmegsértésekre

Az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM) közlése szerint a műveletet az váltotta ki, hogy Irán dróntámadást hajtott végre a Panama zászlaja alatt közlekedő Kiku olajszállító tartályhajó ellen, amely mintegy kétmillió hordó nyersolajat szállított.

U.S. Central Command on X (formerly Twitter): "U.S. Navy and Air Force fighter jets conducted strikes tonight on 10 Iranian military targets at multiple locations in and near the Strait of Hormuz for Iran's drone attack on M/T Kiku. pic.twitter.com/Z0TLZRqmF6 / X"

U.S. Navy and Air Force fighter jets conducted strikes tonight on 10 Iranian military targets at multiple locations in and near the Strait of Hormuz for Iran's drone attack on M/T Kiku. pic.twitter.com/Z0TLZRqmF6

A Pentagon tájékoztatása szerint a légicsapások célpontjai között megfigyelő infrastruktúrák, kommunikációs rendszerek, légvédelmi állások, drónraktárak és aknatelepítő kapacitások szerepeltek. Összesen tíz iráni katonai célpontot semmisítettek meg a Hormuzi-szoros térségében és annak közvetlen közelében. Iráni sajtóbeszámolók szerint több robbanás rázta meg az ország déli részén fekvő Sirik és Kesm térségét.

„Az Egyesült Államok repülőgépei ismét csapást mértek iráni rakéta- és drónraktárakra, valamint part menti radarállásokra, mert

Irán megint megszegte a tűzszüneti megállapodást. Úgy tűnik, hogy soha nem tanulnak!”

– írta Trump a Truth Social közösségi oldalon.

Az amerikai elnök hozzátette: eljöhet az a pont, amikor Washington már nem engedheti meg magának a visszafogottságot, és kénytelen lesz katonailag „befejezni azt a munkát, amelyet rendkívül sikeresen megkezdett”.

„Ha ez bekövetkezik, az Iráni Iszlám Köztársaság többé nem fog létezni”

– fogalmazott.

Irán is válaszcsapást indított

A támadások után az Iráni Forradalmi Gárda (IRGC) az Egyesült Államokat vádolta a tűzszünet megsértésével, és bejelentette, hogy haditengerészeti és légiereje közös rakéta- és dróncsapásokat hajtott végre amerikai katonai létesítmények ellen Kuvaitban és Bahreinben.

Az iráni állami Press TV által idézett közlemény szerint a tűzszünet megsértése sérti az Iszlámábádi Egyetértési Nyilatkozat első pontját, és „a diplomáciai folyamatok teljes leállítását” eredményezheti.

A kuvaiti hadsereg közölte, hogy légvédelmi rendszerei ellenséges rakéta- és dróntámadásokat hárítottak el. Bahreinben – ahol az Egyesült Államok egyik legfontosabb közel-keleti haditengerészeti bázisa működik – megszólaltak a légiriadó-szirénák, a belügyminisztérium pedig arra kérte a lakosságot, hogy őrizzék meg nyugalmukat, és vonuljanak a legközelebbi biztonságos helyre.

Továbbra is viták övezik az amerikai-iráni megállapodást

Washington és Teherán eközben továbbra sem tudott megegyezni az ideiglenes békemegállapodás több kulcskérdésében. A vitás pontok közé tartozik a Hormuzi-szoroson áthaladó hajóforgalom biztosítása, valamint Irán magasan dúsított uránkészletének jövője.

Az egyetértési memorandum értelmében a feleknek 60 nap áll rendelkezésükre, hogy véglegesítsék a megállapodás részleteit. Miközben a hivatalos tárgyalások zárt ajtók mögött zajlanak, Trump és az iráni vezetés a nyilvánosság előtt is folyamatosan üzenget egymásnak, kölcsönös fenyegetésekkel és egymás által vitatott állításokkal.

Izrael nem részese sem a megállapodásnak, sem az amerikai-iráni tárgyalásoknak, ennek ellenére Jeruzsálem többször is bírálta a memorandumot, mert az izraeli vezetés szerint nem tartalmaz konkrét iráni kötelezettségvállalást a nukleáris program felszámolására, így nem nyújt megfelelő biztonsági garanciákat.

Vajda Tamás: Miért akar Trump mentőcsomagot adni az iráni rezsimnek?

A legnagyobb baj nem is az, ami benne van a tervezetben, hanem az, ami hiányzik belőle. Vélemény.

Látványosan megalázta Katar és Irán az amerikai alelnököt

Nem indult zökkenőmentesen JD Vance békemissziója.