Látványosan megalázta Katar és Irán az amerikai alelnököt

A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!

Nem indult zökkenőmentesen JD Vance svájci diplomáciai missziója: az amerikai alelnököt látványosan mellőzték a svájci iráni békecsúcson, miközben a többi delegáció tagjai ölelésekkel és fotókkal üdvözölték egymást. A kellemetlen jelenetek ráadásul egy újabb kommunikációs baklövés után történtek, amely tovább gyengítheti Washington tárgyalási pozícióját.

Amint arról lapunk is beszámolt, vasárnap béketárgyalások kezdődtek a svájci Bürgenstockban az Amerikai Egyesült Államok és Irán között, Pakisztán és Katar közvetítésével. Az USA-t JD Vance alelnök képviselte, akit elkísért Steve Witkoff közel-keleti különmegbízott és Jared Kushner, Trump elnök veje is.

A nap első kellemetlen momentuma akkor jött el, amikor Mohammed bin Abdulrahman Al Thani katari miniszterelnök megérkezett. A felvételek alapján Al Thani gyakorlatilag elsétált Vance mellett, miközben az iráni és pakisztáni delegáció tagjait öleléssel és puszival köszöntötte.

Videófelvételek szerint Vance még megpróbálta magára vonni a katari vezető figyelmét, de csupán egy rövid, hűvös gesztust kapott, mielőtt a sejk továbbfordult.

India Global Review on X (formerly Twitter): "#IGR: An awkward exchange at the opening of the US-Iran peace talks in Switzerland has sparked widespread speculation after a video appeared to show Qatar's Prime Minister Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al Thani walking past US Vice President JD Vance. pic.twitter.com/cZEALN7jxJ / X"

IGR: An awkward exchange at the opening of the US-Iran peace talks in Switzerland has sparked widespread speculation after a video appeared to show Qatar's Prime Minister Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al Thani walking past US Vice President JD Vance. pic.twitter.com/cZEALN7jxJ

Az iráni delegáció sem mutatott különösebb lelkesedést. Bár Vance a találkozót „történelmi jelentőségűnek” nevezte, Abbasz Araghcsi iráni külügyminiszter nem csatlakozott a sajtónyilatkozatokhoz, és a közös fotót is kihagyta.

Amit Segal on X (formerly Twitter): "Reports from Geneva: The Americans had planned a joint photo and handshake at the start of the meeting - senior members of the Iranian delegation refused. pic.twitter.com/KTm1upazeB / X"

Reports from Geneva: The Americans had planned a joint photo and handshake at the start of the meeting - senior members of the Iranian delegation refused. pic.twitter.com/KTm1upazeB

Vance rosszkor mondott rosszat

A kínos diplomáciai jeleneteket súlyosbította Vance egy nappal korábbi nyilatkozata.

Az alelnök a Fox News-nak adott interjújában azt mondta, Washington nem lát bizonyítékot arra, hogy Irán továbbra is lezárná a Hormuzi-szorost. Hozzátette: a hajózást legfeljebb a telepített aknák nehezíthetik.

A probléma csupán annyi volt, hogy miközben Vance ezt mondta élő adásban, az iráni Forradalmi Gárda haditengerészete éppen lezárta a szorost.

Ez a baki kellemetlen kérdéseket vetett fel az amerikai hírszerzési helyzetképről és a Fehér Ház koordinációjáról.

Trump teljesen más hangot ütött meg

Miközben Vance Svájcban a diplomácia fontosságáról beszélt, Donald Trump otthon egészen más üzenetet küldött.

Trump a Fox Newsnak adott telefoninterjúban dühösen arról beszélt, hogy ha szükséges, az Egyesült Államok akár katonailag is átveheti a Hormuzi-szoros feletti ellenőrzést. Szavai szerint „szétbombázza” Iránt, ha Teherán tovább akadályozza a hajózást.

Ebből egyelőre nem lett semmi: Irán kivonult a béketárgyalásról

Az iszlamista rezsim képviselői berágtak az amerikai elnök fenyegetésére.