Hoppá: Szaúd-Arábia vadászgépei is csapást mértek Iránra

A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!

A friss hírek alapján Szaúd-Arábia történelmi jelentőségű első csapásokat mért az iráni területekre.

A szaúdi légierő 2026 márciusának végén titkos légicsapásokat hajtott végre iráni célpontok ellen, válaszul azokra a hónapok óta tartó drón- és rakétatámadásokra, amelyek szaúdi területeket értek.

Szaúd-Arábia is részt vett az iráni háborúban?

A modern Közel-Kelet történetében először fordult elő, hogy Szaúd-Arábia közvetlen katonai műveletet indított iráni célpontok ellen Irán területén. A Reuters, valamint több nyugati hírszerzési forrás értesülései szerint a szaúdi légierő 2026 márciusának végén több titkos légi hadműveletet hajtott végre. A támadások célja az volt, hogy megtorolják azokat az iráni drón- és rakétacsapásokat, amelyek az amerikai védelmi rendszereket kijátszva csapódtak be a királyság területén.

WSJ: Arab vadászgépek támadták meg titokban Iránt

A Wall Street Journal cikkéből az is kiderült, melyik ország gépei hajtották végre a támadást.

Bár Rijád hivatalosan nem erősítette meg a műveleteket, a lépések a térségbeli konfliktus drámai eszkalációját jelentik. A két regionális hatalom évtizedeken át közvetett módon, proxyháborúkon keresztül – például Jemenben, Libanonban és Irakban – ütközött meg egymással, ám a jelenlegi helyzet a szaúdi vezetést nyílt katonai megtorlásra késztette. A források szerint Rijád arra a következtetésre jutott, hogy a hagyományos amerikai védelmi rendszerek már nem képesek elrettenteni Teherán egyre agresszívebb drón- és rakétaprogramját.

Így zajlott a szaúdi támadás

A szaúdi vadászgépek még az iráni légtér megsértése előtt figyelmeztették Teheránt a közelgő csapásokra. Ez nem egyeztetett csapás volt, hanem egyértelmű üzenet: a királyság többé nem hajlandó következmények nélkül eltűrni szuverenitásának megsértését. A figyelmeztetés lényege világos volt: Iránnak fel kell hagynia a közvetlen támadásokkal, különben egyre súlyosabb hadműveletekkel kell szembenéznie, amelyek akár saját infrastruktúráját is célba vehetik.

A stratégiai kockázatvállalás rövid távon látványos eredményeket hozott. Regionális adatok szerint az Iránból érkező heti támadások száma több mint 105 incidensről körülbelül 25-re esett vissza a szaúdi légicsapásokat követően. Az iráni vezetés – szembesülve egy közvetlen háború lehetőségével egy jól felszerelt szomszéddal – a további műveletek egy részét iraki proxycsoportoknak passzolta át, hogy fenntartsa a tagadhatóság látszatát és csökkentse a közvetlen megtorlás kockázatát.

A titkos katonai nyomásgyakorlás végül csendes diplomáciai közeledéshez vezetett a két regionális nagyhatalom között. Információk szerint a felek már az Egyesült Államok és Irán közötti, 2026. április 7-i tűzszünet előtt egy héttel megállapodásra jutottak. Az egyezség célja a feszültség csökkentése, valamint annak biztosítása volt, hogy az összecsapások ne sodródjanak a teljes körű regionális háború felé, amely súlyosan megrázná a globális energiapiacokat.

Noha a szaúdi kormány továbbra is hallgat a rajtaütésekről, az üzenet a nemzetközi közösség számára egyértelmű: a Közel-Kelet új korszakba lépett, ahol a regionális hatalmak egyre inkább saját kezükbe veszik biztonságuk garantálását, ahelyett hogy kizárólag nyugati védelmi garanciákra támaszkodnának.

Új részletek: izraeli kommandósok foglalták el titokban Szaddam Husszein repülőterét

Új részletek derültek ki az Irakban létesített izraeli bázisról.

“Hoppá: Szaúd-Arábia vadászgépei is csapást mértek Iránra” bejegyzéshez 2 hozzászólás

  1. Ezek is titkos csapások voltak, mint az emirátusoké. Viszont annyira mégsem titkosak, hogy "a szaúdi vadászgépek még az iráni légtér megsértése előtt figyelmeztették Teheránt a közelgő csapásokra". Persze csak másfél hónap után a friss hírek alapján, és kizárólag első csapást mértek. Történelmit. Ezt követi majd az Irán elleni második történelmi csapás, mert utána a szaúdi olajkutak már csak a történelem könyvekben fognak szerepelni. Viszont azt is titkosítják, a lábjegyzetben apró betűvel fognak megjelenni, de húsz év múlva azokat is friss hírekből fogják idézni.

  2. Ezek is titkos csapások voltak, mint az emirátusoké. Viszont annyira mégsem titkosak, hogy "a szaúdi vadászgépek még az iráni légtér megsértése előtt figyelmeztették Teheránt a közelgő csapásokra". Persze csak másfél hónap után a friss hírek alapján, és kizárólag első csapást mértek. Történelmit. Ezt követi majd az Irán elleni második történelmi csapás, mert utána a szaúdi olajkutak már csak a történelem könyvekben fognak szerepelni. Viszont azt is titkosítják, a lábjegyzetben apró betűvel fognak megjelenni, de húsz év múlva azokat is friss hírekből fogják idézni.