Riasztó felmérés: 80 millió amerikai szerint „érthető” a zsidók megtámadása

Habár, az amerikaiak többsége elutasítja az antiszemitizmust, az amerikaiak közel negyede „érthetőnek” tartja a zsidók elleni erőszakos támadásokat – derül ki az Anti-Defamation League (ADL) legfrissebb felméréséből.

A nonprofit szervezet az Ipsos közvélemény-kutatóval közösen végzett kutatása szerint az amerikai lakosság 24%-a „érthetőnek” tartja a közelmúlt három antiszemita támadását: a washingtonit, amelyben egy szélsőbaloldali terrorista izraeli diplomatákat lőtt le;  a colorádói terrort amelynek során molotov-koktélokat dobtak a túszokért tüntető menetre;  valamint  a pennsylvaniai támadást, amelyben egy gyújtogató felgyújtotta a zsidó származású kormányzó, Josh Shapiro rezidenciáját.

Nemcsak „érthető,” de „indokolt” is

Ami még ennél is aggasztóbb:

a válaszadók 13%-a egyenesen „indokoltnak” látta ezeket az erőszakos cselekményeket.

Matt Williams, az ADL antiszemitizmuskutató központjának alelnöke szerint ezek az adatok riasztó tendenciát jeleznek. „Olyan időszakban vagyunk, amikor még van lehetőségünk fellépni – de ez az ablak gyorsan zárul” – nyilatkozta a JNS-nek.

Saját iskolai tanára nevezte „félembernek” a zsidó diáklányt 

Mégsem annyira elfogadó a híres kanadai oktatási rendszer?

Az ADL felmérése szerint a fiatal amerikaiak – különösen a 45 év alattiak – sokkal hajlamosabbak antiszemita előítéletek elfogadására. 

Ennek három fő oka van: 

  • egyrészt a zéró összegű gondolkodás, vagyis az a hit, hogy mások sikere csak saját kárukra történhet, ami erősíti a zsidók aránytalan befolyásáról szóló narratívákat; 
  • másrészt a dezinformációk és összeesküvés-elméletek terjedése, amelyek táptalajai az antiszemitizmusnak – a lakosság 30%-a szerint a zsidók túl nagy befolyással bírnak a médiában és a politikában, 27% pedig Izrael tetteiért is felelőssé tenné őket;
  • harmadrészt pedig a társadalmi normák lazulása, vagyis az, hogy mára jelentősen csökkent az antiszemita megnyilvánulások társadalmi ára – sokan már nem szégyellik ezeket a nézeteket.

Szélsőbalos palesztinsimogató lőtte agyon az izraeli diplomatákat 

Újabb részletek derültek ki az izraeli diplomatákat lemészárló támadóról.

Az ok: politikai elidegenedés

Bár gyakori érv, hogy az antiszemitizmus egyik vagy másik politikai oldalhoz kötődik, az ADL adatai mást mutatnak: a jelenség inkább a politikai elidegenedéssel függ össze.

Azok, akik egyik párthoz sem érzik magukat közel, hajlamosabbak az antiszemita narratívák elfogadására.

Az ADL alelnöke szerint a legfontosabb, hogy csökkentsék az emberek találkozását az összeesküvés-elméletekkel, és fejlesszék a kritikai gondolkodást. „A cél az, hogy az antiszemitizmus udvariatlanságnak számítson” – fogalmazott.

„Az embereknek szégyellniük kellene magukat azért, ha ilyen nézeteket vallanak.” 

A válaszadók 70%-a továbbra is támogatja a kormányzati fellépést az antiszemitizmus ellen, és úgy véli, hogy az egyetemeknek is szerepet kell vállalniuk ebben. Ugyanakkor ez a társadalmi többség törékeny – ha nem történnek határozott lépések, könnyen elveszhet.

Itt tartunk: Egyetemi oktató támadt rá egy izraeli zászlót tartó diákra

Az öreg antiszemita nem bírta idegekkel.

Újabb részletek: Muszlim migráns gyújtotta fel az Izrael-barát menet résztvevőit

A hatóságok szerint a támadás során „egy rögtönzött lángszórót” használt a terrorista.