Az iszlámban a kábítószerek – így a kokain – terjesztése még súlyosabb bűn, mint a fogyasztásuk.
Két iráni és hat másik nemzetiségű személy 2,2 tonna kokaint próbált meg becsempészni Írországba.
Iszlamista kokainművelet
Egy ír bíróság július 4-én ítéletet hozott két iráni állampolgár ellen, akik több mint 2,2 tonna kokainnal kapcsolatos kábítószer-kereskedelmi ügyben vettek részt, miközben az ír hatóságok a Hezbollahhoz és az iráni rezsimhez fűződő gyanús kapcsolatukat is vizsgálják.
A férfiak – Soheil Jelveh (51), az MV Matthew teherhajó volt kapitánya, és Saied Hassani (39), jelentős tapasztalattal rendelkező magas rangú tengerésztiszt – kábítószer-kereskedelemért 17,5, illetve 15 év börtönbüntetést kaptak. Az Irish Examiner szerint az ügyben érintett nyolc gyanúsítottat összesen 129 év börtönbüntetésre ítélték.
A Venezuelából induló Matthew-t 2023 szeptemberében fogták el az ír partoknál, ami az ír állam történelmének legnagyobb kokainlefoglalása lett.
A lefoglalt kokain értéke 157 millió euró volt, ami forintban 62,8 milliárd forintot jelent.
A rakományt fegyveres férfiak rakodták meg a kokainnal a tengeren, az éj leple alatt. A hatóságok úgy vélik, hogy Venezuela, amely szoros ideológiai és pénzügyi kapcsolatokat ápol Iránnal és a Hezbollahhal, szerepet játszhatott a szállítás elősegítésében.
Az ír hatóságok úgy vélik, hogy Jelveh és Hassani egy „Noah kapitány” néven ismert személy utasításai alapján dolgoztak, akit a bíróságon Mehdi Bordbar néven azonosítottak.
Bordbar pedig nem más mint egy Dubajban működő Hezbollah-ügynök.
A nyomozók gyanítják, hogy Bordbar titkosított üzenetküldő alkalmazásokon keresztül távolról koordinálta a műveletet. A jelentés szerint Bordbar valószínűleg a Közel-Keleten tartózkodik, és jelenleg is nemzetközi nyomozás folyik a transznacionális szervezett bűnözéshez fűződő kapcsolatairól.
Szervezett bűnöző csoportok összefogása
A sikertelen csempésztervben egy második hajó, a Castlemore is részt vett, amelyet a hálózathoz kapcsolódó személyek vásároltak Írországban több mint 351 000 dollárért. A pénzt Dubajból utalták át. A Castlemore-nak a Matthew-val kellett volna találkozni a kábítószer átvételére, de motorja meghibásodása miatt zátonyra futott a Wexford partjainál, ami a művelet kudarcát okozta. A legénység két tagját helikopterrel mentették ki, majd később letartóztatták.
A többi elítélt között volt Cumali Ozgen, 49 éves holland állampolgár, akit a bíróság a kartell „szemének és fülének” nevezett a Matthew fedélzetén. Őt 20 év börtönbüntetésre ítélték. A többiek három ukrán, egy filippínó és egy brit állampolgár, Jamie Harbron voltak, aki a nyolc közül a legenyhébb büntetést kapta: 13,5 év börtönbüntetést.
A Haulbowline haditengerészeti bázison tartott sajtótájékoztatón Angela Willis rendőrfőnök-helyettes elmondta, hogy „ésszerű feltételezni” a Kinahan kartell, egy jelentős ír transznacionális szervezett bűnözői szindikátus részvételét a kokaincsempészetben.
Leírása szerint a szélesebb körű műveletben „több bűnözői hálózat” vett részt, köztük a Közel-Kelethez kapcsolódó transznacionális terrorszervezetek.
A Hezbollah a kokain szállításokat és azok globális terjesztését kezeli, és a bevételeket komplex kereskedelmi rendszerek révén mossa tisztára – állítja az amerikai székhelyű Foundation for Defense of Democracies (Demokráciák Védelméért Alapítvány) nevű think tank tavaly publikált jelentése.
A jelentés szerint a Hezbollah továbbá több csatornán keresztül segít a venezuelai rezsimnek pénzt mosni.
Droghasználat és kereskedelem az iszlámban
Az iszlám vallás szigorúan tiltja a drogfogyasztást, mivel az károsítja a testet, a tudatot és az erkölcsi ítélőképességet. A tilalom elsősorban a Korán és a hadíszok (Mohamed próféta hagyományai) alapján értelmezett vallási jogból, a saría-ból ered. A legtöbb muszlim jogi iskola egyetért abban, hogy a bódító, tudatmódosító szerek – beleértve a drogokat – harámnak (tiltottnak) számítanak.
Az iszlámban a kábítószerek terjesztése még súlyosabb bűn, mint a fogyasztásuk.
A drogfogyasztás saját testi-lelki kárt okoz, de a terjesztés másokat is tudatosan bűnbe visz – ezáltal az illető nemcsak saját magáért, hanem mások romlásáért is felelőssé válik. A saría jogrend szerint ez komoly, akár halállal sújtható bűncselekmény is lehet, főként olyan országokban, ahol a vallási törvények alapján működik az igazságszolgáltatás.