Történelmi: „Szörny üzemmódban” csaptak le az izraeli F-35-ös vadászrepülőgépek

A Neokohn szerkesztője

Izrael nemrég megerősítette, hogy a világon elsőként alkalmazták harci körülmények között „szörny üzemmódban” a légierő F-35-ös vadászrepülőgépeit.

Mint ismert, az amerikai gyártmányú F-35-ös Lightning II a legkeresettebb ötödik generációs vadászrepülőgép jelenleg a világon. Az izraeli légierő jelenleg 45 darab, saját igényeire szabott, csúcstechnológiával felszerelt és kiemelkedő képességekkel bíró F-35-ös vadászrepülőgéppel rendelkezik.

„Szörny üzemmódban” az Adir

Az „Adirnak” is nevezett izraeli F-35I vadászrepülőgépek számos olyan hazai gyártású rendszerrel vannak felszerelve, amelyek segítségével az amerikai platform meg tud felelni az IDF egyedi igényeinek.

Az izraeli F-35-ösök már eddig is megelőzték amerikai társaikat az első harci bevetésben, az első légi célpont megsemmisítésében és nemrég a „beast mode” (szörny üzemmód) használatában is – írja a National Interest. 

A „beast mode” kifejezés a modern vadászrepülőgépek – különösen az olyan ötödik generációs típusok, mint az F-35-ös – esetében a gép maximális fegyverzettel történő bevetését jelenti. Ilyenkor a vadászrepülőgépnél nem a lopakodóképességét helyezik az előtérbe, hanem a tűzerőt: 

a belső fegyverterek mellett külső felfüggesztési pontokra is rakéták és bombák kerülnek.

Israeli Air Force on X (formerly Twitter): „The „Adir” was originally designed to carry munitions internally. Flight Test Center, in collaboration with @LockheedMartin and the Pentagon’s F-35 program, developed a capability for external JDAM carriage. Israel’s „Adir” is the only F-35 to conduct strikes with this design. pic.twitter.com/l3RyFhGXnX / X”

The „Adir” was originally designed to carry munitions internally. Flight Test Center, in collaboration with @LockheedMartin and the Pentagon’s F-35 program, developed a capability for external JDAM carriage. Israel’s „Adir” is the only F-35 to conduct strikes with this design. pic.twitter.com/l3RyFhGXnX

Az F-35-öst gyártó Lockheed Martin szerint a vadászrepülőgép két AMRAAM, hat JDAMS és két Sidewinder hordozására képes, amikor a “beast mode” konfigurációban van.

Az F-35-ös esetében ez több mint tíz tonna plusz fegyverzetet is jelenthet, miközben lopakodó konfigurációban mindössze körülbelül három tonnányi fegyvert képes magával vinni belső fegyvertereiben.

A „beast mode” bevetése akkor indokolt, amikor a légifölény már biztosított, és a hangsúly a földi célpontok hatékony és gyors megsemmisítésére helyeződik át.

Már nem titok: izraeli vadászgépek fogták el az iráni elit ejtőernyős erők gépeit

Benjamin Netanjahu először osztott meg részleteket az izraeli F-16-osok mindeddig titokban tartott szíriai akciójáról.

Izrael F-35-ös flottája

Amint arról a Neokohn is beszámolt, nemrég három új F-35-ös “Adir” vadászrepülőgép érkezett az izraeli Nevatim légibázisra, amelyekkel 45-re nőtt Izrael F-35-ös légiflottájának száma.

Jeruzsálem eredetileg 50 darab F-35-ös repülőgépet rendelt a Lockheed Martin vállalattól, majd 2024 júniusában további 25 darabra adott le újabb rendelést.

A további 25 F-35-ös szállítása várhatóan 2028-ban kezdődik meg, évenként 3-5 darabos részletekben.

SZ-300-asokat villantott Teherán – veszélybe kerülhet az izraeli légifölény?

Amerikai és izraeli szakértők szerint Oroszországtól és Kínától kaphat segítséget Irán a légvédelmének újjáépítéséhez.

Izrael titkos terve: Milyen meglepetésekkel készül Irán ellen az IDF?

A nagy hatótávolságú rakétáktól a bunkerromboló bombákig Izrael évtizedek óta milliárdokat költött speciális lőszerek kifejlesztésére.

Hende Olivér összes cikkét elolvashatja itt.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.