A Nemzetközi Büntetőbíróság május 23-ig adott határidőt Magyarországnak.
A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság szerint hazánk megsértette kötelezettségeit.
Problémáznak a hágaiak
A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) szerdán magyarázatot kért a magyar kormánytól arra, hogy miért nem volt hajlandó végrehajtani a bíróság által Benjamin Netanjahu miniszterelnök ellen a közelmúltban tett budapesti látogatása során kiadott nemzetközi elfogatóparancsot.
A bíróság közleménye szerint a kérést a Római Statútum 87. cikkének (7) bekezdése alapján nyújtották be, amely lehetővé teszi, hogy eljárást indítsanak olyan államok ellen, amelyek nem működnek együtt a bírósággal, „ezáltal megakadályozva a bíróságot abban, hogy az statútum szerinti feladatait és hatáskörét gyakorolja”.
A bíróság azt állította, hogy Magyarország megsértette kötelezettségeit, amikor a bíróság által április 3-án, a miniszterelnök országba érkezésének napján Budapestre küldött hivatalos kérés ellenére megtagadta Netanjahu őrizetbe vételét.
Az ICC május 23-ig adott határidőt Magyarországnak, hogy válaszoljon.
Nem sokkal Netanjahu budapesti látogatása előtt a magyar kormány bejelentette, hogy Magyarország kilép az ICC-ből.
Az elfogatóparancs
Mint ismert, 2024 novemberében a Nemzetközi Büntetőbíróság letartóztatási parancsot adott ki Benjamin Netanjahu és az akkori védelmi minisztere, Joáv Gallant ellen. A bíróság azzal vádolta őket, hogy támadásokat irányítottak a Gázai övezet civil lakossága ellen, és hogy az éheztetést háborús módszerként alkalmazták, akadályozva a nemzetközi segélyek beérkezését a Hamász ellen folyó háború közepette.
Netanjahu és a kormány határozottan visszautasította a vádakat, rámutatva azokra az erőfeszítésekre, amelyek a háború alatt nagy mennyiségű humanitárius segély Gázába való bejutásának megkönnyítésére irányultak, és kitartanak amellett, hogy az IDF nem vesz célba szándékosan civileket.
Izrael, az Egyesült Államokhoz hasonlóan, nem tagja a hágai bíróságnak, amely a végrehajtáshoz a tagállamok együttműködésére támaszkodik.
Az ICC tagállamai elvileg kötelesek eljárni a bíróság elfogatóparancsa alapján, azonban a Netanjahu és Gallant ellen kiadott elfogatóparancsok nyomán több ország is közölte, hogy nem hajtja végre a letartóztatási parancsot.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.