Az arabok inkább az izraeli Elbit jobb minőségű tüzérségi önjáró lövege mellett tették le a voksukat.
Marokkó úgy döntött, hogy 36 tüzérségi egységet vásárol az izraeli Elbit védelmi gyártó cégtől ahelyett, hogy megújítaná a Franciaországtól származó hasonló hadieszközökre vonatkozó szerződést – írta meg egy francia újság szombaton.
Nyélbe ütik az üzletet
Az Elbit 36 darab ATMOS 2000 155 mm/52 kaliberű önjáró löveget ad el a marokkói védelmi minisztériumnak a La Tribune című lap beszámolója szerint.
A döntés, hogy az Elbitnek ítélik oda a szerződést, a lap szerint azt követően született meg, hogy a 36 Caesar lövegnél, amelyeket Marokkó 2022-ben vásárolt az állami tulajdonú KNDS France-tól mintegy 200 millió dollárért, sorozatos műszaki hibák léptek fel.
A francia gyártmányú önjáró lövegek a La Tribune szerint a meghibásodások miatt nem is kerültek üzembe helyezésre.
Ahelyett, hogy újabb Caesarokra kötött volna szerződést a KNDS France-szal, Rabat úgy döntött, hogy irányt változtat, és az Elbit Atmos (Autonomous Truck Mounted howitzer System) nevű rendszerét választja.
A közös ellenség: Irán
2024. július 10-én a marokkói média arról számolt be, hogy az észak-afrikai ország egy 1 milliárd dolláros üzlet keretében egy kémszatellit beszerzését tervezi az Israel Aerospace Industries-tól, amely az izraeli képességek jelentős megosztását jelentené az Irán által fenyegetett mérsékelt arab szövetséges irányába.
Az üzlet, amelyet a hírek szerint a következő öt évben viteleznek ki, Marokkó kifinomult műholdas technológiával való ellátását fogja eredményezni, ami növeli Rabat megfigyelési és hírszerzési képességeit.
A bejelentés akkoriban a Polisario Frontnak, a Nyugat-Szahara Marokkótól való függetlenségére törekvő szeparatista csoportnak nyújtott iráni támogatással kapcsolatos aggodalmak fokozódása közepette történt.
A La Revue Afrique részletesen beszámolt arról, hogy Irán fejlett fegyverekkel, köztük aknavető gránátokkal és föld-levegő rakétákkal látja el a Polisario Frontot.
Ezek a jelentések kiemelik a Hezbollah szerepét a Polisario harcosainak algériai kiképzésében is.
Marokkó régóta azzal vádolja Iránt, hogy a Polisario felfegyverzésével destabilizálja a régiót, ami arra késztette Rabatot, hogy 2018 májusában megszakítsa diplomáciai kapcsolatait Teheránnal. Nasszer Bourita marokkói külügyminiszter a Hezbollahnak a Polisariohoz fűződő katonai kapcsolatait, amelyeket az algériai iráni nagykövetségen keresztül segítenek, Marokkó biztonságát közvetlenül fenyegető veszélyként említette.
Marokkó és Izrael
Marokkó 2020-ban csatlakozott az Izraellel kötött Ábrahám-egyezmény megállapodáshoz, és újra nyílt diplomáciai és kereskedelmi kapcsolatokat létesített a zsidó állammal, amelyeket a második intifáda (2000-2005) idején szüntetett meg.
Az Izraellel fenntartott kereskedelmi és egyéb kapcsolatok számos arab és muszlim többségű országban érzékeny kérdésnek számítanak, különösen, ha fegyverekről van szó. Izrael háborúja a gázai Hamász és a libanoni Hezbollah ellen tömeges Izrael-ellenes tüntetéseket és ellenségeskedést váltott ki Marokkóban és azon kívül is.
Franciaország nem mellesleg egyike azon országoknak, amelyek a háborúval kapcsolatban fegyverembargót rendeltek el Izraellel szemben, és végig nagyon kritikusak voltak a zsidó állam terrorellenes háborújával kapcsolatba.