Mi lesz a szír diktátor kábítószer-birodalmával a bukása után?

A Szíriában történt közelmúltbeli fejlemények kapcsán kérdések merültek fel az Aszad-rezsim által létrehozott drogbirodalom sorsával kapcsolatban.

A Captagon, az Iszlám Állam terroristái által kedvelt harci drogot és a „szegény ember kokainjának” becézett serkentő szer évente legalább 5 milliárd dollárt termelt Szíriának, amely az ország első számú exportcikke volt.

A drogból a szíriai hadsereget és a Hezbollahot finanszírozták, miközben milliárdok folytak be az Aszad család, a szíriai hadsereg tábornokai és a Hezbollah tisztségviselőinek magánkasszáiba is. Ez az iparág tartotta fenn pénzügyileg a rezsimet, amikor Szíria gazdasága összeomlott a polgárháború alatt. 

A szíriai drogbiznisz vetekedett a mexikói és dél-amerikai nagy drogkartellek méretével.

A szíriai Captagon-gyártás irányításáért felelős ember nem más, mint Maher Asszad, a most megbuktatott diktátor testvére volt. Egészen a közelmúltig Maher irányította a szíriai hadsereg negyedik hadosztályát, amelyet gyakran „Captagon-hadosztálynak” is emlegettek.

Mivel azonban a lázadók átvették az irányítást különböző szíriai tartományok felett, Maher figyelme valószínűleg a saját túlélésére helyeződött át, és elhagyta az országot.

Hatalmas iráni fegyverszállítmányra csapott le Izraelben az elhárítás

Rakétavetők, mesterlövész puskák, gépkarabélyok, pisztolyok és pokolgépek is voltak a palesztin terroristáknak szánt fegyverek között. 

Az Irán által támogatott és a Hezbollah-al együttműködő Captagon-gyártás alkotta Aszad rezsimjének gerincét. A szomszédos országok évek óta küzdenek azért, hogy megakadályozzák a Szíriából érkező kábítószer-csempészetet.

A Jordánia és Szíria közötti határ, amely több mint 375 kilométeren húzódik, különösen nagy kihívást jelentő területet jelent ebből a szempontból.

Jordánia csak 2022-ben 65 millió Captagon tablettát fogott el, amelyek mindegyike Szíriából származott.  

Az elmúlt évben a hírek szerint a jordán vadászgépek a Captagon-csempészettel összefüggő létesítményeket vették célba a jordán-szíriai határ közelében, különösen a délnyugati Sweida tartományban.

Ezek a kábítószer-kereskedelemhez kapcsolódó raktárak és csomópontok elleni csapások esetenként polgári áldozatokkal is jártak. Egy januári támadás során tíz embert, köztük két fiatal lányt öltek meg a Sweida tartománybeli Urman faluban. Tüntetések törtek ki emiatt, a lakosok Aszad rezsimjét hibáztatták, amiért otthonaikat jordán csapások célpontjává tette. Az egyik tüntető Aszadot vádló táblát tartott a kezében: „A Captagon-kereskedő a palotájában van, nem Urmanban vagy Malahban [két légicsapás célpontja].”

Megtalálták a bukott szír diktátor luxusautó-flottáját a damaszkuszi palotában

Aszad több tízmillió dolláros autógyűjteménye ugyanarra a sorsra juthat, mint Kadhafi és Szaddám eltűnt luxusautói.

A közelmúltbeli szíriai fejlemények arra utalnak, hogy a gyártósorok – legalábbis átmenetileg – leállhattak.

A Hezbollah mindeddig következetesen tagadta, hogy részt vett volna a kábítószer-gyártásban, de a jelentések szerint Irán gyártólétesítményeket létesített a csoport számára a libanoni Beka-völgyben, a szíriai határ közelében. 

Az Al Jazeera az év elején arról számolt be, hogy Szíria állítja elő a világ Captagonjának 80%-át.

A folyamatban lévő általános káosz, valamint a Szíria és az Aszad család sorsával kapcsolatos tágabb kérdések mellett a kábítószer-gyártás jövője továbbra is bizonytalan.

Már Kolumbiára is kiterjedt Izrael és a Hezbollah küzdelme

„Mindig is elítéltük a terrorizmust. A Hezbollah egy terrorista csoport, amelyet az Európai Unió és az Egyesült Államokhoz hasonlóan mi is így kezelünk.”