Dr. Ariel Musicant, az Európai Zsidó Kongresszus (EJC) elnöke szerint a zsidó diaszpóra számára a fő veszélyt a vegyesházasság jelenti.
„A jelenlegi adatok azt mutatják, hogy a zsidó diaszpórában a vegyesházasság és az asszimiláció a minden korábbinál magasabb szintet ért el”
– mondta Ariel Musicant, az Európai Zsidó Kongresszus elnöke hétfőn az izraeli külügyminisztériumban.
„A vegyesházasság Európában 50%-os, az Egyesült Államokban pedig 75%-os. Ha ez a tendencia folytatódik, a zsidó diaszpóra nagy része egy-két generáción belül eltűnik. Más szóval a kis zsidó közösségek 50%-a fog eltűnni a következő 30-50 évben”.
Musicant a minisztérium által szervezett európai országok zsidó vezetői konferencián tette ezt a megjegyzést, amelyen 28 országból mintegy 40 zsidó közösség vezetője vett részt.
„A diaszpóra 125 éve építi és támogatja Izrael államot”
– mondta Musicant.
„Miközben ennek folytatódnia kell, jelentős paradigmaváltásra van szükség”.
Az EJC elnöke felszólította az izraeli és zsidó intézményeket, hogy „jelentősen növeljék a diaszpóra-zsidóságba történő befektetéseiket” háromféle módon.
Ami az oktatást illeti, Musicant szerint
„szükség van zsidó iskolákra, vasárnapi iskolákra, tananyagokra és tanárokra. A gyerekek több mint 70%-ának zsidó iskolába kell járnia [és] európai zsidó tanárokat kell képeznünk Izraelben”
– mondta.
A második kérdés, amit felvetett, az volt, hogy
„minél több zsidót kell Izraelbe hozni”, és „növelni és újraindítani az olyan programokat, mint a Birthright Israel, a Masa Israel és a Limmud”.
Emellett Musicant elmondta, hogy szükségesnek érzi, hogy az izraeli kormány „kiterjessze vagy létrehozzon olyan programokat, amelyek a zsidó kultúrát, hagyományt és vallást elviszik a zsidó lakosság minden Izraelen kívüli rétegéhez”.
„Az asszimiláció ma a zsidó nép legnagyobb ellensége”
– mondta.
„Nem alapozhatjuk továbbra is a zsidó életet kizárólag az antiszemitizmusra és a holokauszt emlékezetére. Ha a zsidó életet Izraelen kívül is elő akarjuk mozdítani, akkor növelnünk kell a felzárkózást, és a zsidó tudást minél több zsidóhoz kell eljuttatnunk”.
Az izraeli Külügyminisztérium Európa Osztálya és a Diaszpóra és Vallások Osztálya által szervezett konferencián a résztvevők a diaszpórában élő zsidó életet érintő kérdéseket vitatták meg, mint például az antiszemitizmus és a gyűlöletbeszéd az interneten, a zsidó életet korlátozó jogszabályok és a következő generáció. Szó esett továbbá Izrael Állam és az európai zsidó közösségek kapcsolatáról, valamint a Közel-Keleten zajló változásokról is.
Eli Cohen külügyminiszter elmondta a résztvevőknek, hogy
„a zsidó közösségekkel való kapcsolat a külügyminisztérium külképviseleteinek munkájának egyik alappillére szerte a világon. Örömmel látjuk vendégül az európai országok zsidó közösségeinek és szervezeteinek vezetőit a jeruzsálemi Külügyminisztériumban, és várjuk, hogy meghallgassuk Önöket a diaszpórában élő testvéreink előtt álló kihívásokról”.