A Trump által kinvezett volt amerikai ENSZ-nagykövet a Special Reportnak nyilatkozott.
Haley, Dél-Karolina volt kormányzója a „Special Report”-nak elmondta, hogy Biden számára fontos volt, hogy találkozzon Németország új baloldali kancellárjával, Olaf Scholzal – mivel Berlin kényes diplomáciai helyzetben van, tekintettel arra, hogy a NATO-ban és a nyugati demokráciák közt elfoglalt helyére, ugyanakkor függ az orosz energiától.
Szakértők rámutattak arra, hogy Németországban a nukleáris energiatermelés leállítása, valamint Biden saját amerikai energetikai infrastruktúráját érintő döntése, mint például a Keystone XL gázvezeték akadályozása, együttesen járultak hozzá a mostani a feszült helyzet kialakulásához.
„Ilyen nem történne, ha Afganisztán nem lett volna az a káosz, ami volt, de amit látunk, az az, hogy Oroszország és az összes diktátor látja a lehetőséget, hogy ez a leggyengébb elnök, akit Amerika valaha is megválasztott”
– mondta Haley.
„Ha valaha is megakarták szállni Ukrajnát, akkor most itt az ideje, hogy megtegyék”.
„Szerintem Oroszország valójában azt próbálja elérni, hogy ne engedjük be Ukrajnát a NATO-ba. Nem szabad elfelejtenünk, hogy ha elkezdünk engedni Oroszország fenyegetéseinek, akkor csak egy újabb lesz mögötte.”
„Az egyik dolog, ami miatt az ukrán-orosz kérdés olyan fontos, hogy Kína figyeli ezt, mert az, hogy ez hogyan alakul dönti majd el, hogy Kína úgy gondolja-e, hogy megpróbálja Tajvan annektálását. Ezek mind összefüggenek”
– folytatta Haley.
„Mindez azt jelenti, hogy Amerikának erőt kell felmutatnia és elrettenteni bármilyen fenyegetést, amely felénk vagy a szövetségeseink felé irányul”
– mondta.
Haley nem értett egyet Biden ENSZ-nagykövetével, Linda Thomas-Greenfielddel, aki nemrég azt mondta, hogy Ukrajna és Tajvan „két különböző típusú helyzet”.
„Fel kell ébrednünk és fel kell ismernünk, hogy hozzájárulunk a problémához. A szavak nem jelentenek semmit. A tetteknek kell következnie”
– mondta.