A férfit ismerték a brit titkosszolgálatok, de az FBI egyelőre nem nyilatkozott arról, hogy hogyan kaphatott turista vízumot Malik Faisal Akram.
Egyre nagyobb a felháborodás, és egyre többen követelnek választ arra, hogy a brit állampolgárságú terrorista, aki szombaton négy túszt ejtett egy texasi zsinagógában, hogyan tudott egyáltalán turista vízummal bejutni az Egyesült Államokba, amikor az Egyesült Királyság hírszerző szervei ismerték őt – írja a Daily Mail.
A 44 éves Malik Faisal Akram január 2-án repült New Yorkba az Egyesült Királyságból, annak ellenére, hogy a brit titkosszolgálat, az MI5 ismerte.
Családja szerint büntetett előéletű volt, de valahogy mégis képes volt ESTA turistavízumot szerezni – amely vízumot elvileg nem kaphatnak olyan külföldiek, akik megszegték a törvényt.
Akram két hetet töltött egy dallasi hajléktalanszállón, és ez idő alatt az utcán tudott fegyvert vásárolni.
Szombaton reggel megérkezett a Beth Israel zsinagógába, és bekopogott az ablakon. A rabbi fogadta bent, megivott vele egy csésze teát, majd délelőtt 11 órakor, amíg a gyülekezet imádkozott, rajtaütött az istentiszteleten.
A patthelyzet közel 12 órán át tartott, mielőtt a kommandósok lelőtték. A túszok közül senki sem sérült meg.
„Mióta tudta az FBI, hogy egy büntetett előéletű, radikális iszlamista külföldi állampolgár tartózkodik az országban? Együtt dolgoztak vele vagy a társaival?
Hogyan kapott vízumot ez a személy? Kicsúszott a kezükből, mert túlságosan lefoglalta őket a konzervatív nagymamád megfigyelése?” -írta Donald Trump Jr. Twitteren.
Ted Cruz texasi szenátor szerint a támadás eddig ismert részletei „rendkívül aggasztóak”.
A DailyMail.com-nak azt mondta: „Teljes körű vizsgálatot kell lefolytatni, bárki mást, akiről kiderül, hogy részt vett ebben a támadásban vagy más módon illegális tevékenységet folytatott, bíróság elé kell állítani”.
Stephen Miller, Trump korábbi tanácsadója azt írta, hogy „minden újságírónak” fel kellene tennie a kérdést, hogy a turistákra vonatkozó átvilágítási törvények megváltoztatása Biden részéről hozzájárult-e az incidenshez.
Az Independent beszámolója szerint Akramot ismerte az MI5, de nem tartották veszélyesnek.
Nem világos, hogy mit mondott az ESTA turistavízum iránti kérelmében, amelyben válaszolni kell arra, hogy a kérelmezőnek van-e büntetett előélete.
Az ESTA honlapja azt állítja, hogy ellenőrzik, hogy a kérelmezőnek van-e valamilyen nem nyilvános büntetőítélet az aktájában.
A Nacro társadalmi igazságossággal foglalkozó jótékonysági szervezet szerint azonban az amerikai hatóságoknak nincs hozzáférésük az Egyesült Királyság rendőrségi számítógépén tárolt bűnügyi nyilvántartásokhoz.
Az Egyesült Királyságban ugyanilyen felháborodást váltott ki, ahol a törvényhozók azt követelték, hogy megtudják, hogyan tudta kijátszani az amerikai bevándorlási szabályokat, amelyek köztudottan a legszigorúbbak közé tartoznak a világon.
A Washington Examiner szerint az amerikai kormányzatnak hatalmában állna nyilvánosságra hozni, hogy hogyan jutott be Akram az Egyesült Államokba.
Chad Wolf, a Nemzetbiztonsági Minisztérium korábbi megbízott titkára azt mondta, hogy
néhány órán belül, miután a bűnüldöző szervek szombaton azonosították, hogy ki volt a túszejtő, a DHS és az FBI profilokat készített volna róla, beleértve a róla szóló minden elérhető információt. Azt is megnéznék, hogy hányszor utazott be és ki az Egyesült Államokba, valamint a legutóbbi útjának részleteit.
„A miniszter, a főügyész és az FBI igazgatója már rendelkezik ezekkel az információkkal. Az, hogy mit akarnak nyilvánosságra hozni, az már egy másik történet. Dönthetnek úgy is, hogy nem adnak ki belőle semmit” – mondta Wolf.