Az ENSZ Közgyűlése 146-7 arányban elfogadott egy határozatot, amely elítélte „több szélsőséges izraeli telepes terrorcselekményét”.
A „megszállt palesztin területeken, beleértve Kelet-Jeruzsálemet és a megszállt Golán-fennsíkot is magában foglaló izraeli települések” című határozatra 20-an tartózkodtak.
A határozat része volt annak a hat Izrael-ellenes határozatjavaslatból álló csomagnak, amelyet az ENSZ Közgyűlése csütörtökön hagyott jóvá, és amely elítélte az izraeli telepes tevékenységet, a Golán-fennsíkról való kivonulásra szólított fel, valamint megerősítette az UNRWA munkáját.
A telepesekről szóló szöveg általános felhívást intézett a terrorizmus ellen, kimondva, hogy az ENSZ Közgyűlése „elítéli a civil lakosság elleni erőszakos és terrorcselekményeket mindkét oldalon, és emlékeztet arra, hogy véget kell vetni minden erőszakos cselekménynek, beleértve a terrorcselekményeket, a provokációt, az uszítást és a pusztítást”.
De miközben a határozat többször is szólt az izraeli telepesek által elkövetett erőszakról, egyetlen ponton sem ítélte el külön a palesztin terrort vagy akár az izraeliek elleni erőszakot.
Az egyik izraeli képviselő ezzel kapcsolatban felelősségre is vonta a közgyűlést.
„Ezek az állásfoglalások úgy döntöttek, hogy Izrael démonizálását helyezik előtérbe, miközben teljesen elmulasztják elítélni, nemhogy megemlíteni a [palesztin] terrorista tevékenységet”
– mondta.
Ezen túl menően pedig emlékeztette a közgyűlést, hogy az elmúlt hetekben az izraelieknek a Hamász és más palesztin terroristák által elkövetett lövöldözések és késeléses támadások sorozatát kell átélniük.
„Ahelyett, hogy elítélte volna ezeket a szörnyű terrorcselekményeket, ez a közgyűlés kizárólag Izraelt elítélő határozatokat fogadott el. Ez csak egy újabb példája annak a hírhedt kettős mércének, amellyel Izraelnek naponta szembe kell néznie az ENSZ Közgyűlés termeiben”.
A szöveget ellenző országok Kanada, Magyarország, Izrael, Libéria, a Marshall-szigetek, Mikronézia és az Egyesült Államok voltak.
Az EU 27 tagállamából 24 támogatta a szöveget. A Cseh Köztársaság és Szlovénia, amelyek tavaly a szöveg mellett szavaztak, idén megváltoztatták szavazatukat, és tartózkodtak.
Az állásfoglalás azt is megerősítette, hogy az izraeli telepek „beleértve Kelet-Jeruzsálemet és a megszállt szíriai Golán-fennsíkot is, illegálisak, és akadályozzák a békét, valamint a gazdasági és társadalmi fejlődést”.
A szöveg felszólít minden államot, hogy „ne ismerje el és ne nyújtson segítséget vagy támogatást a nemzetközi jog szerint jogellenes intézkedések által teremtett helyzet fenntartásához”.