Ritka, első századból származó ezüstérmét talált egy 11 éves kislány, aki önkéntesként vett részt egy régészeti projektben – jelentette be kedden a Régiségügyi Hatóság (IAA). Az érmét valószínűleg egy olyan pap verhette, aki csatlakozott a rómaiak ellen felkelt zsidó lázadókhoz, így egyike azon nagyon kevés leletnek, amely közvetlenül a Templomból származik.
„Ritka leletről van szó, hiszen a régészeti ásatások során eddig felfedezett sok ezer érme közül csak mintegy harminc darab a Nagy Lázadás időszakából származó ezüstből készült érme”
– mondta Dr. Robert Kool az érmeosztály vezetője.
A tiszta ezüstből készült érme 14 gramm súlyú. Egyik oldalán egy csésze és a felirat látható: „izraeli sékel” és „második év”, ami a felkelés második évére utal (i. sz. 67-68).
A másik oldalon egy másik felirat ókori héber írással a következő olvasható: „Szent Jeruzsálem”, egy másik szó kíséretében, amely a szakértők szerint a főpap székhelyére utal a templomban.
Az érmét az Liel Krutokop találta, aki egy önkéntes-program részeként vett részt az ásatáson, amelynek keretében önkéntesek szitálják át a feltárt földet.
Liel Krutokop a családjával Petah Tikvából érkezett, hogy régészeti szitálást végezzen Dávid városában.
„Amikor megérkeztem Emek Tzurimba, azt gondoltam, hogy a vödrökben biztosan lesznek egyszerű érmék, de nem gondoltam, hogy én magam is találok érmét, és főleg nem ilyen ritka, tiszta ezüstből készült érmét”
– mondta a 11 éves lány.
„Szerencsém volt, hogy megtaláltam, de köszönetet szeretnék mondani a nővéremnek is, amiért kiválasztotta a vödröt, amit szitáltunk. Ha ő nem azt a bizonyos vödröt választotta volna, valószínűleg nem én találtam volna meg az érmét.”
Az első században az érméket a szuverenitás fontos kifejezőeszközének tekintették, és ez különösen igaz volt az ezüstpénzekre, amelyek sokkal értékesebbek voltak, mint a bronzpénzek. Egy bronzérme néhány kenyér megvásárlását tette lehetővé, míg egy ezüstérmével sokkal drágább tárgyakat lehetett vásárolni, beleértve a katonai felszerelést is.
„A valuta a szuverenitás jele”
– mondta Kool.
„Ha lázadásba kezdesz, akkor a függetlenség egyik legnyilvánvalóbb jelképét használod, és érméket veretsz. Az érmén lévő felirat egyértelműen kifejezi a lázadók törekvéseit. Nem véletlen, hogy az akkor már nem használt ősi héber írást választották. Ennek az írásnak a használata a korabeli emberek vágyakozását fejezte ki Dávid és Salamon napjai és az egységes zsidó királyság napjai után – olyan napok után, amikor Izrael népe teljes függetlenséggel rendelkezett az országban”.
A templomban hatalmas ezüstkészleteket őriztek, és Kool úgy véli, hogy az érme veréséhez használt ezüst – annak minőségét tekintve – valószínűleg ezekből származott.
„Ha ez így van, akkor óvatosan kijelenthetjük, hogy ez az érme nyilvánvalóan egyike a kevés olyan tárgynak, amelyek magából a Templomból származnak”
– mondta.
Ezt a cikket szerkesztőségünk a Sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.