Az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország súlyos aggodalmát fejezte ki szerdán azzal kapcsolatban, hogy Irán 60 százalékos urándúsításba kezd, rámutatva, hogy ez ellene megy az iráni atomalku (JCPOA) újjáélesztését célzó erőfeszítéseknek.
A 2015-ös nukleáris megállapodás európai aláírói közös közleményükben óva intették Teheránt a lépéstől.
„Ez komoly fejlemény, mivel a magas tisztaságú urán előállítása fontos lépést jelent az atomfegyver fejlesztésében. Iránnak nincs indokolható szüksége ilyen magas dúsítottsági szintre a polgári felhasználásban”
— szögezték le.
Teherán előző nap bejelentette, hogy az eddigi legmagasabb szintre fogja dúsítani az uránt, válaszul a natanzi atomlétesítménye elleni, feltételezések szerint Izrael által elkövetett támadásra, továbbá ezer korszerűbb centrifugát helyez üzembe.
Az iráni nukleáris szerződés újjáélesztéséről szóló, múlt héten megkezdett tárgyalások csütörtökön folytatódtak volna Bécsben, a friss fejlemények ezt megnehezíthetik elemzők szerint.
„Irán bejelentései különösen sajnálatosak akkor, amikor a JCPOA minden résztvevője és az Egyesült Államok érdemi tárgyalásokba kezdett azzal a céllal, hogy gyors diplomáciai megoldást találjanak a megállapodás helyreállítására”
– figyelmeztetett Franciaország, Németország és az Egyesült Királyság.
„Irán veszélyes közelmúltbeli tájékoztatása ellentétes a tárgyalások konstruktív és jóhiszemű szellemével”
— emelték ki, hozzátéve, hogy elutasítják a helyzet bármelyik szereplő általi eszkalációját, és felszólítva az iszlám köztársaságot, hogy ne bonyolítsa tovább a diplomáciai eljárást.
Bécsben előző héten kezdődtek meg a tárgyalások arról, hogy Irán és az Egyesült Államok is térjen vissza a hathatalmi megállapodáshoz, amelyből Donald Trump előző amerikai elnök 2018-ban kiléptette országát, amire válaszul Irán fokozatosan felhagyott kötelezettségvállalásai teljesítésével, és sorra átlépte a szerződésben megszabott korlátozásokat.