Előrejelzések szerint a COVID-19 halálos áldozatainak száma akár a 300 ezret is elérheti a kontinensen.
Egy hét leforgása alatt Afrikában 43 százalékkal megnőtt a koronavírussal fertőzött regisztráltak száma, ezért a Egészségügyi Világszervezet (WHO) attól tart, hogy az 1.3 milliárd fős kontinens hamarosan a vírus következő epicentrumává válhat.
A The Times of Israel idézi John Nkengasong-ot, a Betegségek Ellenőrzéséért és Megelőzéséért felelős Afrikai Központ igazgatóját, aki kiemelte:
Afrikának „nagyon-nagyon korlátozott” és „nagyon-nagyon szűk” a tesztelési kapacitása. Ezért az eddig feltárt eseteknél a valóságban jóval magasabb számokkal kell számolni.
A helyzet kapcsán a WHO szintén aggasztó képet festett egyik jelentésében. A világszervezet számításai szerint a vírus hamarosan 300 ezer áldozatot követelhet a déli földrészen, és további 30 millió lakost taszíthat mélyszegénységbe.
Az elmúlt két hónapban kevesebb, mint 500 ezer tesztet végeztek a kontinensen, ami arányaiban azt jelenti, hogy egymillió főből mindössze 325 személyt vizsgáltak meg.
„Ha nem tesztelsz, nem találsz semmit. Ha nem tesztelsz, vak maradsz. És ha nem tesztelsz, akkor nem jutsz előre a görbén” — mondta Nkengasong, akinek szervezete azon dolgozik, hogy a következő négy hónapon belül további 10 millió tesztet végezzenek el Afrikában. Egyúttal hozzátette: ennek legnagyobb akadálya jelenleg a kontinensre amúgy is jellemző gyenge egészségügyi ellátás. Ezért szélmalomharchoz hasonlította erőfeszítéseiket.
Mindehhez hozzájöhet még egy probléma: Afrikában az idén a kétszeresére nőhet, és elérheti a 769 ezres számot a maláriában elhunytak száma – figyelmeztetett múlt héten Matshidiso Moeti, a WHO afrikai igazgatója, mert a malária felszámolására irányuló erőfeszítéseket félbeszakította a koronavírus terjedése a kontinensen.
Mint emlékeztetett, 2018-ban Afrikában 218 millió maláriás megbetegedést észleltek, és 360 ezren meg is haltak. A világ összes maláriás esetének több mint 90 százaléka afrikai. Moeti összehasonlításul közölte, hogy a földrészen eddig 25 ezer esetben mutatták ki a koronavírust, és 1200-an haltak meg. A 769 ezres maláriás halálesetet a legrosszabb forgatókönyvként említette.
Az igazgató Benint, a Kongói Demokratikus Köztársaságot, Sierra Leonét és Csádot jelölte meg példaként a malária ellen küzdő országok számára.
Ugyancsak problémát jelent Afrika számos országában a koronavírus ürügyén meghozott jogsértő kormányzati intézkedések sora.
Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa ezért hétfőn a járvány kapcsán az emberi jogok tiszteletben tartására szólított fel, hogy „elkerülhető legyen egy emberi jogi katasztrófa.”
Mint elmondta, az olyan jogok megsértése, mint a szólásszabadságé, kiszámíthatatlan károkat okozhat a Covid-19 járvány megfékezése érdekében tett erőfeszítések szempontjából és ártalmas társadalmi és gazdasági mellékhatásai lehetnek.
Az emberi jogi főbiztos hivatalának jelentése szerint Nigériában a biztonsági erők 18 polgári személyt öltek meg, Kenyában pedig húszat a koronavírus-járvány elleni védekezés céljából bevezetett kijárási tilalom megsértése miatt. A Dél-afrikai Köztársaságban mintegy 17 200 embert vetek őrizetbe a karanténintézkedések közepette.