Az AfD egyre bővülő náci tagsága, a muszlim zsidóellenesség és az antiszemita gyűlöletbeszéd enyhe bírósági megítélése fokozza a zsidó közösség aggodalmait a Német Zsidók Központi Tanácsának elnöke szerint – írja a Der Spiegel, a legolvasottabb német hetilap.
Josef Schuster, a Német Zsidók Központi Tanácsának elnöke szerint az igazságszolgáltatás nem üldözi kellő elszántsággal az antiszemitizmust Németországban. Azt mondja, nagyon jelentős hiányosságok vannak ezen a területen.
„Azt gondolom, hogy az igazságszolgáltatás rosszul ítéli meg a szélsőjobb által elkövetett eseteket”
– mondta a lapnak nyilatkozva.
Úgy véli, hogy az antiszemita bűncselekmények esetében az igazságszolgáltatás rendre enyhítő okokat keres. A hallei zsinagóga elleni támadás azt mutatja szerinte, hogy „a jobboldali szélsőségesek készek gyilkosságra”.
A hallei támadást követően Christine Lambrecht igazságügyi miniszter úgy nyilatkozott, hogy megszigorítják a törvényeket, ezentúl az antiszemita gyűlöletbeszéd súlyosbító körülménynek számít majd.
A közhangulatot a behozott arab antiszemitizmus is mérgezi – mondja a szervezet elnöke. Schuster szorgalmazta, hogy a bűncselekmények miatt elítélt migránsokat toloncolják ki az országból.
„A demokratikus együttélés alapelvei mindenkire vonatkoznak”
– mondta.
Az antiszemitizmus elutasítása mellett ez magában foglalja a férfiak és nők közötti egyenlőséget, vagy a különféle szexuális irányultságok elfogadását is.
„Véleményem szerint, aki nem hajlandó elismerni ezeket az alapvető normákat, és bűncselekményt követ el, veszítse el németországi tartózkodási jogát”
– tette hozzé.
A közbeszédben újra előkerültek az antiszemita klisék azóta, hogy az Alternative für Deutschland az ellenzék legerősebb pártja lett – panaszkodott Josef Schuster a Fühü beszámolója szerint. Az AfD vezetősége viszonylag mérsékelt, “szalonképes”, de a tagság soraiban sok neonáci aktivista található.
„Emiatt megrendült a zsidók biztonságérzete Németországban”
– nyilatkozta a német zsidó szervezet elnöke.
Josef Schuster ugyanakkor azt is elismerte, hogy Németország mindenkinél többet tesz a zsidók biztonsága és jóléte érdekében. A parlament és a kormány is kiáll az antiszemitizmussal szemben. Angela Merkel kancellár nemrég tett látogatást Auschwitzban, először hivatalba lépése óta.