Az izraeli kormány fellép az erőszakos telepesek ellen, de titkolja

A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!

Az izraeli kabinet még márciusban jóváhagyott egy tervet a Júdea-Szamáriában (Ciszjordániában) élő szélsőséges telepesek palesztinok ellen elkövetett erőszakos cselekményeinek kezelésére, de ezt politikai megfontolások miatt elhallgatták – akárcsak Benjamin Netanjahu éles kritikáját.

Mint azt az izraeli 13-as csatorna megtudta, a jeruzsálemi kormány nagyon is fellép az – EU által is bírált és szankcionált – erőszakos telepesek ellen, csak éppen politikai okokból elhallgatta. Akárcsak a miniszterelnök kemény szavait a jelenséggel kapcsolatban – írja a The Times of Israel.

A márciusi tervről folytatott megbeszélések során Benjamin Netanjahu a palesztinok ellen elkövetett erőszakot „áttétes ráknak” nevezte – számolt be a 13-as csatorna, hivatkozva a vita hivatalos összefoglalójára, amely – ha igaz – a miniszterelnök eddigi legkeményebb kijelentései közé tartozik ebben a kérdésben.

A kabinet állítólag jóváhagyta a terveket, amelyek pénzügyi szankciókat tartalmaztak a Ciszjordániában erőszakoskodó „hegyek fiataljai” ellen. A terv címe állítólag a bibliai vers volt: „Térj el a gonosztól, és cselekedj jót”. Az első rész a szélsőséges erőszak felszámolását jelentette, míg a második rész a telepek bővítésére utalt.

Az erőszakos telepesek valós problémát jelentenek. Ahogy a média torzításai is

A cél magát a ciszjordániai zsidó jelenlétet megkérdőjelezni, másrészt az ostoba „kétállami megoldást” életben tartani.

Titkos tervek az erőszakos telepesek ellen

A kormány által jóváhagyott terveket politikai okokból nem hozták nyilvánosságra, mivel Netanjahu és más, meg nem nevezett miniszterek azt akarták, hogy titokban maradjanak – számolt be a tévécsatorna névtelen izraeli forrásokra hivatkozva.

A Sin Bét titkosszolgálat vezetője, David Zini, és más biztonsági tisztviselők szorgalmazták a döntés és Netanjahu nyilatkozatainak nyilvánosságra hozatalát, mivel úgy vélték, ez hozzájárulhat az erőszak visszaszorításához, de a kabinet ezt elutasította

– közölte a csatorna, amelynek riportja nem tárta fel, hogy a tervet végrehajtották-e. Nem tettek közzé naprakész adatokat arról, hogy március óta csökkent-e a támadások száma, de a jelenségről szóló médiaértesülések nem jeleztek észrevehető lassulást.

A jelentésre reagálva a kormányfői hivatal a 13-as csatornának a következőket nyilatkozta: „A miniszterelnök álláspontja egyértelmű: a Júdea-Szamáriában elkövetett nacionalista bűncselekmények súlyos jelenséget jelentenek, amelyet egy kis maroknyi ember okoz, akik hatalmas kárt okoznak Izrael Államnak a világ színe előtt, és ezt a jelenséget a gyökereinél kell felszámolnunk.”

„Ez a jelenség hatalmas fájdalmat okoz a Júdea-Szamáriában élő telepesek körében, akik törvénytisztelő polgárok, őrzik földjeinket, és hősi módon szolgálnak az IDF soraiban”

– tette hozzá a miniszterelnöki hivatal, anélkül, hogy cáfolta volna a jelentést.

Orbán nélkül az EU már szabadon szankcionálhatja az izraeli telepeseket

Politikai fordulat várható a szélsőséges telepesekkel – és magukkal a telepekkel szembeni szankciók tekintetében.

Nem tiltják, csak tűrik, ill. támogatják

Netanjahu 2025 decemberében azt állította, hogy az erőszakos telepesek száma mindössze körülbelül 70 fiatalra tehető, akik – mint mondta – nem is a Ciszjordániából származnak. A hónap elején azonban felfelé módosította ezt a számot 150 „fiatalkorú bűnözőre”, akiket szerinte „Ciszjordániába hoztak” – írja az izraeli lap.

A helyszínen tevékenykedő aktivisták szerint azonban a támadások mögött olyan izraeliek állnak, akik az elmúlt három évben rekordszámban hoztak létre illegális előőrsöket az egész térségben. A The Times of Israel szerint Netanjahu kormánya jelentős anyagi támogatást és védelmet nyújtott ezeknek az illegális településeknek, amelyeket a kritikusok szerint arra használnak, hogy a palesztinokat megfosszák földjeiktől.

Izraelt rendszeresen bírálják amiatt, hogy a telepesek által elkövetett erőszakos cselekmények esetén ritkán hajtanak végre letartóztatásokat, a vádemelések és az elítélések pedig még ritkábbak.

A Sin Bét idei év elején közzétett adatai szerint a Ciszjordániában elkövetett terrortámadások áldozatai között háromszor több palesztin volt, mint zsidó. Az IDF 2025-ben 867 nacionalista bűncselekményt és telepesek által elkövetett erőszakos cselekményt regisztrált. 2024-ben ez a szám 682 eset volt.

Fotó: Ilia YEFIMOVICH / AFP

Zsidó telepes-aktivista: Jogom van Júdeában és Szamáriában élni

Az aktivista megkísérli elmagyarázni azoknak, akik szerint a telepesek akadályozzák a békét, hogy miért van joga zsidóként, három gyermekével Júdea földjén élni.

Telepesek perelhetik rágalomért a Becelem balos szervezetet

A telepesek be tervezik perelni a Becelem NGO-t, mert az szerintük valótlanul állította, hogy ők gyújtottak fel egy mezőt egy palesztin falu mellett.