Donald Trump amerikai elnök kedden kijelentette, hogy az Egyesült Államok két héten belül „teljes győzelmet” hirdet Irán felett. JD Vance alelnök pedig a Fox News-nak úgy nyilatkozott: az Egyesült Államok a saját érdekeinek megfelelő megállapodást köt Iránnal, még akkor is, ha Izrael nem ért vele egyet.
„A következő két hétben tényleg győzni fogtok, amikor kihirdetjük a teljes győzelmet” – mondta Trump a Lindsey Graham republikánus szenátor támogatására rendezett online találkozón. „Teljes győzelem lesz, nagyon hamar bekövetkezik, és az olajárak zuhanásnak indulnak” – állította.
Az amerikai követelésekkel kapcsolatban Trump hozzátette, hogy Irán tárgyalói szerinte hajlandóak „mindent” megadni az Egyesült Államoknak – írja a The Jerusalem Post.
Emellett Trump úgy véli, a jelenlegi tűzharc egyelőre szünetel; a Sky Newsnak adott interjúban így nyilatkozott: „Nem hiszem, hogy Izrael újra harcba szállna Irán ellen… Nem hiszem, hogy ez bekövetkezne. Minden rendben van.”
Trump megállapodna Iránnal, Teherán szerint az elnök nem őszinte
Trump megerősítette azt a kijelentését, miszerint az Iránnal kötendő megállapodás hamarosan végleges formát ölt. A JFK repülőtér kifutópályáján újságíróknak nyilatkozva Trump elmondta, hogy az Iránnal kötendő megállapodás „két-három napon belül” véglegesíthető, hozzátéve: „Irán és Izrael eddig erőszakkal támadtak egymásra, de most mindkét fél – rajtam keresztül – beleegyezett abba, hogy leálljanak.”
„Netanjahut megtámadták, ő pedig visszavágott, és ezt nem is hibáztathatom érte, de most már leálltak”
– mondta Trump. „A végső fázisban vagyunk egy nagyon jó megállapodás megkötésének, amely semmilyen formában nem teszi lehetővé a nukleáris fegyverek használatát.”
Az elnök azután nyilatkozott erről, hogy Irán és Izrael vasárnap és hétfőn rakétázta egymást, miután Izrael válaszcsapást mért a Hezbollah bejrúti célpontjaira, ami Washington szerint veszélybe sodorta az Egyesült Államok és Irán közötti tárgyalásokat.
Az iráni parlament nemzetbiztonsági bizottságának vezetője, Ebrahim Azizi a CNN-nek adott interjúban kijelentette, hogy Iránnak „nincs kifogása” az Egyesült Államokkal való megállapodás megkötése ellen,
feltéve, hogy az amerikai tárgyalók és Donald Trump amerikai elnök bizonyítani tudják őszinteségüket. Arra a kérdésre, hogy mit gondol Trump azon kijelentéséről, miszerint Teherán és Washington között hamarosan megállapodás születik, Azizi azt válaszolta: „Nem tartjuk őt őszintének.”
Vance őszintén elismerte az Izraellel való konfliktust
Eközben JD Vance alelnök a Fox Newsnak adott interjújában megerősítette Trump véleményét, miszerint az Egyesült Államok hosszú távú megállapodást kíván kötni Iránnal, és bár ezek az érdekek átfedésben lehetnek Izrael érdekeivel, az Iránnal kötendő bármely megállapodás elsősorban az amerikai érdekeket hivatott szolgálni.
Az Egyesült Államok akkor is megállapodást fog kötni, ha az Izrael érdekeivel ellentétes – szögezte le, és ezzel először beszélt nyíltan a két szoros szövetséges közötti drámai érdekkülönbségről.
Ahogy Vance mondta: „Izraelnek tetszhet vagy nem, de végső soron úgy véljük, hogy ez az Egyesült Államok érdekeit szolgálja. Továbbra is előmozdítjuk ezt a lépést, mert erre választották meg az Egyesült Államok elnökét, és ezt kell tennünk, hogy megfelelően szolgáljuk az amerikai népet.”
Az elmúlt napokban feszültség alakult ki Trump és Netanjahu között az Irán elleni rakétatámadások kapcsán, mivel az izraeli vezető a keményebb fellépést támogatja. „Izraelnek és az Egyesült Államoknak sok közös érdeke van” – mondta Vance a Fox News-nak.
„Míg Izraelnek nyilvánvalóan megvannak a maga céljai, az Egyesült Államok fő célja Iránnal kapcsolatban az, hogy biztosítsa, Irán ne rendelkezzen atomfegyverrel.”
„Az elmúlt másfél évben megteremtettük azt a szükséges teret, amelynek köszönhetően az elnök úgy véli – és szerintem igaza van -, hogy hosszú távú megoldást tudunk elérni az iráni nukleáris kérdésben” – mondta Vance, holott Izrael pont attól tart, hogy Trump enélkül a garancia nélkül állapodna meg gyorsan Iránnal.
Fotó: AFP




