Izraeli tévécsatornák beszámolói szerint Amerika és az Izraeli Védelmi Erők (IDF) is egy újabb konfliktusra készülnek fel Iránnal, miután meghiúsultak a Washington és az iráni rezsim közötti tűzszüneti tárgyalások.
Amerika és Izrael is újabb csapásokra készül Iránban – számol be a The Times of Israel.
A jelentések szerint a felkészülés kevesebb mint egy héttel azután kezdődött, hogy Pakisztán közvetítésével két hetes tűzszünet lépett életbe, és kevesebb mint egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok és Irán közötti iszlámábádi tárgyalásokon nem sikerült megállapodásra jutni a közel-keleti háború végleges befejezéséről.
Vasárnap kora délután a Ynet izraeli hírportál arról számolt be, hogy Eyal Zamir vezérőrnagy, az IDF vezérkari főnöke utasította a hadsereget, hogy lépjen „fokozott készültségi állapotba”, és készüljön fel az Iránnal folytatódó újabb háborúskodásra.
Izraelnek érdeke az Irán elleni háború folytatása?
Este az izraeli 12-es csatorna források megjelölése nélkül arról számolt be, hogy az IDF nemcsak az Iránnal való újbóli konfliktusra készül, hanem egy esetleges iráni meglepetésszerű támadásra is Izrael ellen.
A Kan közszolgálati műsorszolgáltató eközben egy „magas rangú védelmi tisztviselőt” idézett, aki szerint „Izrael érdekelt az Irán elleni háború újrakezdésében”, miután
a háború „túl korán ért véget, anélkül, hogy elegendő nyomást gyakoroltak volna Iránra a nukleáris kérdés és a ballisztikus rakéták ügyében”.
A jelentés szerint Izrael Donald Trump amerikai elnök döntésére vár a konfliktus újraindításáról; amennyiben ez megtörténik, a hadsereg az iráni energiainfrastruktúra elleni csapásokkal fogja nyomást gyakorolni Iránra, hogy az feladja nukleáris programját.
Trump is újabb csapásokat fontolgat
A 13-as csatorna is arról számolt be, írja a The Times of Israel, hogy az IDF riadókészültségi szintjét „jelentősen” megemelték, és hogy Zamir utasította a hadsereget, „készüljön fel a harcok azonnali újrakezdésére, és elrendelte a harckészültségi eljárások megindítását”.
Az IDF nem kommentálta a jelentéseket, de a múlt héten Zamir Dél-Libanonban kijelentette, a hadsereg „kész arra, hogy bármely pillanatban teljes erővel visszatérjen a harcba Iránban, ha arra szükség lesz”.
Trump és tanácsadói azt is fontolgatják, hogy az Egyesült Államok által a Hormuzi-szorosra kivetett blokád mellett korlátozott katonai csapásokat is indítanak Irán ellen, hogy ezzel megtörjék a béketárgyalások patthelyzetét – számolt be vasárnap a The Wall Street Journal, hivatkozva a kérdésre rálátó tisztviselőkre és forrásokra.
Tisztviselők a lapnak azt mondták, kevésbé valószínű, hogy Trump teljes körű katonai műveletet indítana újra, mivel nem kedveli a hosszan elhúzódó háborúkat. A jelentés szerint Trump ideiglenesebb blokádot vezethet be Irán ellen, miközben megpróbálja rávenni szövetségeseit, hogy fegyveres kíséretet biztosítsanak a szoroson átkelő hajóknak.
Libanonban sincs még teljesen vége
Mint arról beszámoltunk, a diplomáciai erőfeszítések zsákutcába jutásának egyértelmű jeleként az amerikai hadsereg vasárnap bejelentette, hogy Donald Trump utasítására hétfőtől tengeri blokádot vezet be Irán ellen.
Az amerikai hadsereg közölte, hogy az iráni kikötők blokádja hétfőn 10 órakor kezdődik.
Irán gyakorlatilag szintén blokádot vezetett be a kulcsfontosságú vízi úton, mióta az Egyesült Államok és Izrael február 28-án megkezdte a támadásokat az ország ellen. Ez a lépés hatalmas globális gazdasági károkat okozott, mivel a szoros a globális olaj- és cseppfolyósított földgázszállítások mintegy 20 százalékának helyszíne.
Közben az IDF közölte, hogy miután a következő napokban befejezi a Hezbollah elleni műveletet a dél-libanoni Bint Jbilben, a térségben már nem lesznek további jelentős harcok, amelyekben részt kellene vennie.
Az IDF hozzátette, hogy még vannak olyan területek, ahol folytatni fogja a Hezbollah fegyverzetének felszámolását, amelyeket a dél-libanoni invázió során talált. Az ilyen tisztogatási műveletek hosszabb, meghatározhatatlan ideig folytatódhatnak.
Képünkön az izraeli légierő F-16i vadászgépei. Fotó: IDF





