Remekeltek Irán ellen a legújabb csúcstechnológiás izraeli fegyverek

A „Felkelő Oroszlán” hadművelet során az izraeli fegyverek jelesre vizsgáztak.

Az Israel Aerospace Industries (IAI) által fejlesztett csúcstechnológiás fegyverek lehetővé tették, hogy Izrael hatékony választ adjon légi, szárazföldi, tengeri és űrbeli fenyegetésekre.

Minden fronton kiemelkedő

A hadművelet során Izraelt közel 550 ballisztikus rakéta, valamint több száz cirkálórakéta és drón és rakéta támadta meg Irán és annak szövetségesei részéről.

Az IAI által fejlesztett Green Pine (Zöld Fenyő) és Multi-Mission Radar (MMR) rendszerek kritikus szerepet játszottak a légi fenyegetések azonosításában és az elfogó rakéták precíz irányításában. A Dávid Parittyája, valamint az Arrow-2 és Arrow-3 rendszerek a legmodernebb ballisztikus rakéták ellen is sikerrel léptek fel. A Barak MX rendszer egyszerre volt bevethető szárazföldi és haditengerészeti környezetben, képes volt repülőgépek, rakéták, drónok és tengeri fenyegetések semlegesítésére is.

Kiemelkedő szerep jutott az IAI Heron (Shoval) és Heron TP (Eitan) drónjainak is, amelyek több ezer órát töltöttek a levegőben, az úgynevezett „harmadik körben” – távoli hadszíntereken biztosítva megfigyelést és hírszerzési adatokat. Ezeket a gépeket mesterséges intelligencia segítette a többféle érzékelőből származó adatok integrálásában, így egyedülálló hírszerzési képet nyújtottak a katonai döntéshozók számára.

Új részleteket közöltek – így zajlott Izrael „Hila” és „Tornádó” hadművelete Iránban

Izrael kivárta a megfelelő pillanatot.

Az űrben is győztek

Az IAI Ofek felderítő műholdjai elektro-optikai és radaralapú érzékelőikkel tízmillió négyzetkilométert pásztáztak, míg az Amos kommunikációs műholdak zavartalan kommunikációt biztosítottak minden hadszíntéren. Eközben az izraeli légierő Nachshon-századának hírszerző gépei – az Eitam, Shavit és Oron típusok – stratégiai adatgyűjtést végeztek. Az IAI támogatásával működő Boeing B-707 utántöltő gépek több mint 700 műveletet hajtottak végre, lehetővé téve a hosszú távú hadműveleteket.

A hadszíntéren működő elektronikai hadviselési rendszerek – köztük az IAI által fejlesztett COMINT (kommunikációs hírszerzés) és ELINT (elektronikus hírszerzés) technológiák – döntő szerepet játszottak az információgyűjtésben és a valós idejű operatív kép kialakításában.

Middle East Eye: Kína légvédelmi rakétarendszereket adott át Iránnak

A Middle East Eye értesülései szerint Irán olajjal fizet a légvédelmi rakétarendszerekért. 

Van mire büszkének lenni

Boaz Levy, az IAI vezérigazgatója így nyilatkozott: „Izrael bebizonyította a világnak, hogy technológiai fölénye és stratégiai felkészültsége révén képes kezelni a modern hadviselés legnagyobb kihívásait. Büszkék vagyunk arra, hogy az izraeli védelmi ipar, élén az IAI-val, egy átfogó, többdimenziós választ tudott adni erre a példátlan támadásra.”

Hozzátette: „Először történt meg, hogy országunkat több száz ballisztikus rakéta támadta egyszerre, és az izraeli fejlesztésű fegyverek minden hadszíntéren – levegőben, szárazföldön, tengeren és az űrben – bizonyítottak. Ez a teljesítmény az IAI dolgozóinak kitartó, éjt nappallá tévő munkáját dicséri.”

A „Felkelő Oroszlán” hadművelet során számos rendszer – köztük mesterséges intelligenciával támogatott fegyverek – most először kerültek éles bevetésre távoli hadszíntereken. Az integrált technológiai megoldások lehetővé tették a katonai ágak és a politikai vezetés közötti folyamatos adatcserét és gyors döntéshozatalt.

Az 1953-ban alapított Israel Aerospace Industries ma az ország egyik legnagyobb és legfontosabb védelmi vállalata. Több évtizedes tapasztalatot ötvöz a legkorszerűbb innovációval az űrkutatás, a repülés, a szárazföldi és tengeri hadviselés, a kiberbiztonság és a nemzetvédelem területén.

Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.

„Ez csak az első felvonás volt” – az izraeli-iráni háború nem ért véget

Már megkezdődött a visszaszámlálás a következő fordulóig?

Titokban átalakíthatták az izraeli vadászrepülőgépeket az iráni támadás előtt

Szakértők azt találgatják, hogy történtek-e módosítások az izraeli F–35-ösökön a háború előtt.