Teljesen berágott Teherán: Azerbajdzsáni segítséggel támadhatta meg Izrael Iránt

Irán nagyon súlyos vádakat fogalmazott meg zárt ajtók mögött a szomszédjával szemben.

Az elmúlt hetekben fokozódtak a feszültségek Irán és Azerbajdzsán között, mivel Teherán azzal vádolja szomszédját, hogy segített előkészíteni az Izrael által Irán ellen a közelmúltban végrehajtott, Felkelő Oroszlán nevű katonai hadművelet során végrehajtott nagyszabású légitámadásokat.

Azerbajdzsán titkos szerepe

Az izraeli Ynet szerint iráni tisztviselők gyanítják, hogy Azerbajdzsán engedélyezte az izraeli légierőnek, hogy légterét felhasználva csapásokat hajtson végre Irán katonai és nukleáris infrastruktúrája ellen.

Bár Teherán nem fogalmazott meg nyilvánosan vádakat, Maszúd Pezeskján iráni elnök állítólag felkérte Ilham Alijev azerbajdzsáni elnököt, hogy indítson vizsgálatot az izraeli légierő által az Azerbajdzsán által ellenőrzött légtér használatával kapcsolatban.

Az iráni hírszerzés értékelése szerint a teheráni és karadzsi célpontok ellen elkövetett legutóbbi légitámadásokat a Kaszpi-tenger feletti légi folyosón keresztül hajtották végre, amely részben azerbajdzsáni ellenőrzés alatt áll.

Izraeli F-35-ös vadászgépek állomásoznak Azerbajdzsánban?

Egy izraeli forrás azt mondta az Elaph nevű lapnak, hogy Izrael kész légi támogatást nyújtani, ha konfliktus törne ki Azerbajdzsán és Irán között, és hogy szükség esetén katonákat is küldenek az országba.

Azerbajdzsán tagadta az Izraellel való együttműködés vádját, ugyanakkor az Iránnal való feszültség növekedése arra késztette az azerbajdzsáni médiát, hogy Irán legfőbb vezetőjét, Ali Hámenejt „ellenségnek” nevezze.

Az azerbajdzsáni Caliber hírportál szerkesztőségi cikkében kijelentette: „Irán elsődleges ellensége nem egy-egy tisztviselő vagy diplomata, hanem maga Ali Hámenei legfőbb vezető”, és azzal vádolta az ajatollah-rezsimet, hogy „ellenséges és felforgató politikát” folytat Azerbajdzsán ellen.

„Ez nem egy sor elszigetelt incidens”

– hangsúlyozta a Caliber szerkesztőségi cikke. „Ez egy ideológia – és annak megalkotója Ali Hámenei.”

Iráni ügynökök próbálták meggyilkolni az azerbajdzsáni zsidók egyik vezetőjét

Az Izrael-barát muszlim országban készítettek elő merényletet az iráni halálosztagok az egyik zsidó közösségi vezető ellen.

Feszült kapcsolatok

Irán és Azerbajdzsán kapcsolata már az Irán és Izrael közötti legutóbbi 12 napos háború előtt is feszült volt.

Teherán régóta igyekszik aláásni a Baku és Jeruzsálem közötti szövetséget, míg Azerbajdzsán azzal vádolja az iráni rezsimet, hogy agresszív, imperialista politikájával destabilizálja a régiót.

Azerbajdzsán és Izrael szoros diplomáciai és katonai együttműködést tart fenn. 2023 májusában, a fővárosban, Bakuban tett látogatása során Jichák Herzog izraeli elnök hangsúlyozta, hogy az iráni rezsim mindkét nemzetre közös fenyegetést jelent.

„Izrael fekete özvegye” – zsidó kémnő épülhetett be az iráni elitbe

A „perzsiai Lawrence”-nek is nevezett nő természetesen tagadja, hogy a Moszadnak dolgozott volna.

„Nem szabad elfelejtenünk, hogy a kereskedelmi és történelmi kapcsolatokon – többek között a zsidó közösséggel – túl Azerbajdzsán Irán szomszédja” – jelentette ki Herzog. „Irán destabilizáló hatással van a régióra, folyamatosan Izrael ellen és a régióban kialakuló béke és biztonság szövetségével szemben cselekszik” – mondta.

Hónapokkal később Joav Gallant akkori izraeli védelmi miniszter hasonló véleményt fogalmazott meg az Azerbajdzsánba tervezett diplomáciai látogatása előtt, amelynek célja a két ország közötti védelmi és biztonsági együttműködés elmélyítése volt.

„Pontosan bemutatom az azerbajdzsániaknak az Irán kezében lévő katonai nukleáris fegyverek milyen globális veszélyt jelentenének. Részletesen ismertetem velük azokat a veszélyes tevékenységeket, amelyeket Irán Izrael határain belül… és az egész Közel-Keleten folytat” – mondta akkor Gallant.

Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.

Egy muszlim ország, ahol nem hamisítanak történelmet és nem tanítanak zsidógyűlöletet

Az azerbajdzsáni tankönyvek egyre inkább támogatják Izraelt és az izraeli-palesztin konfliktus gyökerét az ENSZ 1947-es felosztási tervének arab elutasításában látják.

Merényletet követtek el egy azeri politikus ellen, Iránt sejtik a háttérben

Kezd melegedni a helyzet a Kaukázusban is.