Az Országgyűlés megszavazta Magyarország kilépését a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Kedden az Országgyűlés 134 igen és 37 nem szavazattal, 7 tartózkodás mellett elfogadta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) való kilépésről szóló javaslatát.
A szavazás részletei
A szavazáson igennel szavazott az összes kormánypárti képviselő, valamint Ungár Péter független képviselő és Ritter Imre német nemzetiségi képviselő.
Nemmel szavaztak a DK, az MSZP, a Momentum, a Jobbik, illetve a Párbeszéd képviselői, valamint Csárdi Antal, Jakab Péter és Varga Ferenc független országgyűlési képviselők.
A szavazáson tartózkodott a teljes Mi Hazánk frakció, valamint Bakos Bernadett és Balassa Péter független képviselők.
Izraeli hála
A szavazást követően Gideon Száár izraeli külügyminiszter méltatta Magyarországot, amiért megszavazta a kilépést a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
„Dicsérem a magyar Országgyűlés igazságos és történelmi döntését ma délelőtt, amelyben jóváhagyta az ICC-ből való kilépést.” – írta.
„Az úgynevezett „Nemzetközi Büntetőbíróság” minden erkölcsi hitelességét elveszítette azon buzgalmában, hogy megvonja Izrael alapvető jogát az önvédelemhez.
Köszönöm, Magyarország és Orbán Viktor miniszterelnök úr!”
– tette hozzá Szaár.
Szijjártó Péter közleménye
A szavazást követően kiadott külügyminisztériumi közlemény szerint Szijjártó Péter arról számolt be, hogy az elmúlt hetekben a nemzetközi politikai térben jelentős vitákat váltott ki az ICC működése, miután a bírói testület olyan „nonszensz dolgokat csinált”, mint hogy halott Hamász-vezetők ellen adtak ki körözést, ezzel próbálva kiegyensúlyozni azt a „politikailag vállalhatatlan” döntésüket, amelynek keretében Izrael miniszterelnökét is felvették erre a listára.
„Nyilvánvalóan ezzel ez nemcsak egy komolytalan, hanem egy politikailag motivált bírósági szervezetté is vált, és számunkra az elfogadhatatlan, ha egy bíróság munkáját a politika motiválja”
– hangsúlyozta Szijjártó.
„Ezért nyilvánvaló, hogy Magyarországnak nincsen keresnivalója ebben a szervezetben.
Mi nem adjuk a nevünket ilyen komolytalan és politikailag motivált bírósági működéshez, ezért is terjesztettük be az Országgyűlés elé azt, hogy Magyarország lépjen ki az ICC-ből” – folytatta.
„Most, hogy az Országgyűlés ezt megszavazta, a feladatom az, hogy értesítsem az ENSZ főtitkárát erről a lépésről. Természetesen a jegyzéket már előkészítettük, és amint a döntése az Országgyűlésnek hatályossá válik, az elnök urak aláírják és kihirdetésre került, azonnal el is küldöm a levelet az ENSZ főtitkárának” – összegzett.
Hende Olivér összes cikkét elolvashatja itt.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.