Dühöngnek a franciák: izraeli önjáró tüzérséget vett az afrikai muszlim királyság

Az arabok inkább az izraeli Elbit jobb minőségű tüzérségi önjáró lövege mellett tették le a voksukat.

Marokkó úgy döntött, hogy 36 tüzérségi egységet vásárol az izraeli Elbit védelmi gyártó cégtől ahelyett, hogy megújítaná a Franciaországtól származó hasonló hadieszközökre vonatkozó szerződést – írta meg egy francia újság szombaton.

Nyélbe ütik az üzletet

Az Elbit 36 darab ATMOS 2000 155 mm/52 kaliberű önjáró löveget ad el a marokkói védelmi minisztériumnak a La Tribune című lap beszámolója szerint. 

A döntés, hogy az Elbitnek ítélik oda a szerződést, a lap szerint azt követően született meg, hogy a 36 Caesar lövegnél, amelyeket Marokkó 2022-ben vásárolt az állami tulajdonú KNDS France-tól mintegy 200 millió dollárért, sorozatos műszaki hibák léptek fel.

A francia gyártmányú önjáró lövegek a La Tribune szerint a meghibásodások miatt nem is kerültek üzembe helyezésre.

Elbit Systems / ATMOS

https://elbitsystems.com/product/atmos/ The ATMOS is a 155mm/52 caliber truck-mounted howitzer that offers the advantages of superior fire power, enhanced mobility and rapid response time. Highly adaptable, the modular ATMOS system is compatible with any 6×6 or 8×8 high-mobility tactical truck.

Ahelyett, hogy újabb Caesarokra kötött volna szerződést a KNDS France-szal, Rabat úgy döntött, hogy irányt változtat, és az Elbit Atmos (Autonomous Truck Mounted howitzer System) nevű rendszerét választja.

Történelmi: Egymilliárd dollárért vesz izraeli kémműholdat egy arab állam

Tovább mélyül az együttműködés az Irán-ellenes koalíció tagjai között.

A közös ellenség: Irán

2024. július 10-én a marokkói média arról számolt be, hogy az észak-afrikai ország egy 1 milliárd dolláros üzlet keretében egy kémszatellit beszerzését tervezi az Israel Aerospace Industries-tól, amely az izraeli képességek jelentős megosztását jelentené az Irán által fenyegetett mérsékelt arab szövetséges irányába.

Az üzlet, amelyet a hírek szerint a következő öt évben viteleznek ki, Marokkó kifinomult műholdas technológiával való ellátását fogja eredményezni, ami növeli Rabat megfigyelési és hírszerzési képességeit.

A bejelentés akkoriban a Polisario Frontnak, a Nyugat-Szahara Marokkótól való függetlenségére törekvő szeparatista csoportnak nyújtott iráni támogatással kapcsolatos aggodalmak fokozódása közepette történt.

A La Revue Afrique részletesen beszámolt arról, hogy Irán fejlett fegyverekkel, köztük aknavető gránátokkal és föld-levegő rakétákkal látja el a Polisario Frontot.

Ezek a jelentések kiemelik a Hezbollah szerepét a Polisario harcosainak algériai kiképzésében is.

Marokkó régóta azzal vádolja Iránt, hogy a Polisario felfegyverzésével destabilizálja a régiót, ami arra késztette Rabatot, hogy 2018 májusában megszakítsa diplomáciai kapcsolatait Teheránnal. Nasszer Bourita marokkói külügyminiszter a Hezbollahnak a Polisariohoz fűződő katonai kapcsolatait, amelyeket az algériai iráni nagykövetségen keresztül segítenek, Marokkó biztonságát közvetlenül fenyegető veszélyként említette.

Marokkó és Izrael szorosabb katonai együttműködésben állapodott meg

Olyan területek kooperációjában egyeztek meg, mint a hírszerzés, a légvédelem, a logisztika és a kiképzés.

Marokkó és Izrael

Marokkó 2020-ban csatlakozott az Izraellel kötött Ábrahám-egyezmény megállapodáshoz, és újra nyílt diplomáciai és kereskedelmi kapcsolatokat létesített a zsidó állammal, amelyeket a második intifáda (2000-2005) idején szüntetett meg.

Az Izraellel fenntartott kereskedelmi és egyéb kapcsolatok számos arab és muszlim többségű országban érzékeny kérdésnek számítanak, különösen, ha fegyverekről van szó. Izrael háborúja a gázai Hamász és a libanoni Hezbollah ellen tömeges Izrael-ellenes tüntetéseket és ellenségeskedést váltott ki Marokkóban és azon kívül is.

Franciaország nem mellesleg egyike azon országoknak, amelyek a háborúval kapcsolatban fegyverembargót rendeltek el Izraellel szemben, és végig nagyon kritikusak voltak a zsidó állam terrorellenes háborújával kapcsolatba.  

Marokkó és Izrael közösen gyártana kamikáze drónokat

Az izraeli védelmi miniszter várhatóan hamarosan az észak-afrikai országba látogat, és aláírja a védelmi együttműködési megállapodást, amely többek között a közös dróngyártást is elindítaná.

Miért éri meg Marokkónak izraeli Barak MX rakétavédelmi rendszert vásárolnia?

A Barak MX 2020-ban az Örményország és Azerbajdzsán közötti hegyi-karabahi konfliktusban 100%-os sikerarányt ért el az orosz Iszkander rakéták ellen.