Magyar zsidó festőnőről lesz exkluzív tárlatvezetés a Magyar Nemzeti Galériában

A Magyar Nemzeti Galéria különleges kiállítással tiszteleg két tragikus sorsú festő előtt.

2024 őszétől a Magyar Nemzeti Galéria nagyszabású tárlattal emlékezik meg a magyar modernizmus két kiemelkedő alakjáról, Galimberti Sándorról és a zsidó származású Dénes Valériáról. A házaspár rövid, ám rendkívül termékeny művészi pályát járt be, miközben a korszak legprogresszívebb irányzataihoz kapcsolódtak. Életútjukat azonban a világháború és személyes tragédiák árnyékolták be.

A Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál részeként megrendezett kiállítás a két művész eddigi legátfogóbb bemutatására vállalkozik.

Egy művészet, amely generációkat inspirált

Galimberti és Dénes alkotói világát a stílusok sokszínűsége határozta meg. Munkásságuk a plein air naturalizmus hagyományaitól indulva a szecesszión, a fauvizmuson és a kubizmuson keresztül egészen a futurizmusig ívelt. Dénes Valéria Henri Matisse tanítványaként a párizsi művészeti élet aktív szereplője volt, és férjével együtt rendszeresen bemutatkozott a francia főváros rangos kiállításain.

Elveszett remekművek és új felfedezések

A kiállítás célja, hogy a Galimberti–Dénes-életmű ismert darabjait teljes egészében bemutassa. Összesen 85 festményt és grafikát vonultat fel, köztük egy különleges alkotást: egy több mint egy évszázadon át elveszettnek hitt csendéletet, amelyet a tárlat előkészületei során fedeztek fel. A látogatók ezen felül levelek, fényképek és egyéb személyes dokumentumok segítségével ismerhetik meg a művészek életét, köztük Galimberti Sándor megrendítő búcsúlevelét.

A háború és a személyes veszteségek súlya

Az első világháború kitörésekor a házaspár Párizsból Hollandiába kényszerült menekülni. Párizsi műtermük elkobzása és műveik elvesztése azonban súlyos csapást mért rájuk. Galimberti hazafias kötelességtudattól vezérelve visszatért Magyarországra, de felesége 1915-ben bekövetkezett halálát nem tudta feldolgozni, és önkezével vetett véget életének. Művészetük és tragédiájuk története a magyar festészet egyik legmeghatározóbb fejezetét képezi.

A holokauszt intenzív előérzete: Farkas István művészete

A kiszolgáltatottság, a rettenet és a szorongás érzése lengi át a műveit. Pelle János írása.

Tárlatvezetés

A kiállítás kurátora Barki Gergely művészettörténész, akinek munkája kulcsfontosságú az életmű újrafelfedezésében. Barki és Topor Tünde művészettörténész, az Artmagazin alapító-főszerkesztője közös tárlatvezetést tart a kiállításon, amelyre a zsidoprogramok.hu oldalon keresztül lehet jelentkezni.

A tárlathoz kapcsolódó, gazdagon illusztrált, magyar és angol nyelvű katalógus az első átfogó monográfia Galimberti Sándorról és Dénes Valériáról.

Ez a kiállítás nemcsak a művészettörténet iránt érdeklődők számára jelent különleges élményt, hanem azoknak is, akik betekintést szeretnének nyerni egy korszakalkotó házaspár életének és művészetének érzelmekkel teli történetébe.

A tárlatvezetés részletei:

Időtartam: 2 óra

Részvételi díj a tárlatvezetésen: 3000 Ft ( a múzeumi belépőn felül)

A múzeumi belépőt előre kell megváltani, mivel a belépő a tárlaton kívül az állandó- és kabinetkiállításokra is jogosít.

Helyszín: Magyar Nemzeti Galéria, 1014 Budapest, Szent György tér 2.

Sugár Andor, a holokauszt félreismert művésze

A tragikus sorsú festő úgy szakított a politikai baloldallal, hogy nem talált vissza zsidó gyökereihez. Pelle János írása.

Náci munkatáborban született, Cannes művészvilágában tündökölt Klein Judith

A napokban ért véget új kiállítása Klein Judithnak, aki 53 Brazíliában eltöltött év után tért vissza Európába.