Mint arról lapunk is beszámolt, Izrael hivatalos jelentést készített, amelyet az ENSZ-nek nyújt be, és amely részletezi a Hamász fogságát túlélő egykori túszokat ért bántalmazásokat. A jelentés kifejezetten a 2023. novemberi megállapodás keretében szabadon engedett túszok tanúvallomásain alapul.
A TÉMA ÉRZÉKENYSÉGE MIATT, ALÁBBI CIKKÜNK ELOLVASÁSÁT CSAK ERŐS IDEGZETŰ OLVASÓINKNAK AJÁNLJUK!
A Hamász gázai fogságából visszatért túszok számtalan orvosi és pszichológiai betegségben szenvednek fogságuk következtében, sokan éhezést, szexuális bántalmazást, verést és egyebeket szenvedtek el – derült ki az izraeli egészségügyi minisztérium szombati jelentéséből.
A jelentést ezen a héten nyújtják be az ENSZ-nek.
A jelentés részletezi a túszok által elszenvedett bántalmazásokat és azok hatását a fizikai és mentális egészségükre, ahogyan azt az őket Izraelbe való visszatérésük után kezelő személyzet leírta.
Emellett az egészségügyi minisztérium számos sikeres rehabilitációs történetet részletezett azon szakemberektől gyűjtött információk alapján, akik folyamatos ellátást nyújtottak a hazatért túszoknak, akikre a jelentésben hivatkoznak.
A jelentés szerint a fogságból visszatért nőket, férfiakat és gyermekeket különféle bántalmazásoknak vetették alá gázai fogvatartóik, többek között verésnek, izolációnak, élelem- és vízmegvonásnak, fizikai és szexuális erőszaknak.
Orvosi kezelés visszatartása
Sok túszt kínzásnak vetettek alá az orvosi ellátás visszatartásával, és legalább egy túsz belehalt az ebből fakadó orvosi komplikációkba.
Több idősebb, hazatért túsznál a mozgáshiány miatt mélyvénás trombózis alakult ki, amely megfelelő kezelés hiányában halálos kimenetelű lehet.
Éhezés és rossz minőségű élelmiszer
Az éhezés mellett a visszatért túszok arról is beszámoltak, hogy a számukra biztosított élelmiszer és víz rossz minőségű volt, ami többszörös alultápláltsághoz és betegséghez vezetett, beleértve a szarkopéniát, újratáplálási-szindrómát és más rendellenességeket.
A jelentés megjegyezte, hogy a túszokat kezelő orvosok aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy a szabadon engedett gyermekek hosszú távú károsodást szenvedhetnek a fejlődésükben és növekedésükben.
Továbbá a visszatért túszok a jelentések szerint átlagosan testsúlyuk 10-17%-át veszítették el. Szélsőséges esetekben a gyerekek testsúlyuk akár 18%-át is elveszítették, és visszatérésük után intenzív ellátásra szorultak.
Pszichológiai bántalmazás
A legtöbb szabadon engedett túsz hazatérve felfedezte, hogy családját a Hamász meggyilkolta, otthonát pedig lerombolta. Az egykori támogató környezetük nélkül sok kiszabadult túsznak nem volt kihez fordulnia a felépülése közben.
A túszok súlyos rémálmokról és alváshiányról is beszámoltak, mivel megpróbálták elkerülni a visszatérő rémálmokat.
Sokan beszámoltak derealizációról is, arról, hogy küzdöttek meg annak elfogadásával, hogy a fogságban nem hallucinációktól vagy álmoktól szenvedtek, hanem tényleg megtörtént.
Emellett számos túsz szenved a túlélők bűntudatától, és sokan a még fogságban lévő családtagjaik elleni megtorlástól való félelem miatt is kerülték, hogy megnyíljanak az élményeikről.
Az izraeli hadifoglyok 35 éven át tartó hosszú távú vizsgálatai azt mutatták, hogy a hazatért túszok közül sokan a PTSD magas kockázatának vannak kitéve, ami azt jelenti, hogy még évekkel a szabadulás után is kezelésre lesz szükség az esetükben.
Fizikai és szexuális bántalmazás
Két gyermek arról számolt be, hogy fogságuk alatt összekötözték és megverték őket, és két további gyermek alsó végtagján égésnyomokat találtak, amelyek a megbillogozásra utalnak.
Két tizenéves túsz elmondta, hogy szexuális cselekményekre kényszerítették őket egymással.
Számos túsz (fiatal és idős, férfi és nő egyaránt) számolt be arról, hogy fogvatartóik szexuálisan bántalmazták őket, köztük egy nő elmondta, hogy egy Hamász-terrorista fegyverrel fenyegetőzve erőszakolta őt meg.