Az ENSZ-nek benyújtott izraeli jelentés a Hamász fogságában lévő túszok által elszenvedett bántalmazások bemutatása mellett a túszok szabadulásuk és hazatérésük utáni küzdelmeit is felvázolta.
Izrael hivatalos jelentést készített, amelyet az ENSZ-nek nyújt be, és amely részletezi a Hamász fogságát túlélő egykori túszokat ért bántalmazásokat – jelentette szerdán az izraeli 12-es csatorna.
A jelentés kifejezetten a 2023. novemberi megállapodás keretében szabadon engedett túszok fogvatartásának körülményeit vázolja fel.
„Ezek a tanúvallomások ébresztőként szolgálnak a nemzetközi közösség számára”
– idézte a JFeed szerdán Uriel Busso egészségügyi minisztert, akinek minisztériuma vezette a jelentés összeállításában tett erőfeszítéseket. „A világnak látnia kell a valóságot, amit a túszok elszenvedtek – és amivel a még mindig fogságban lévőknek továbbra is szembe kell nézniük”.
A jelentés kiterjedt tanúvallomásokat tartalmaz a szabadon engedett túszoktól, akiket szándékosan elválasztottak családtagjaiktól, akiket szintén túszul ejtettek október 7-én.
A túszul ejtett nőket rabszolgákká tették a terroristák
A túszul ejtett gyerekeket arra kényszerítették, hogy videókat nézzenek az október 7-i mészárlásról, a túszokat érzéstelenítés és megfelelő gyógyszeres kezelés nélkül műtötték, másokat arra kényszerítettek, hogy összepiszkítsák magukat, a női túszokat pedig rabszolgákká tették – írja a 12-es csatorna a jelentésre hivatkozva.
A jelentés szerint nem sokkal a túszok szabadon bocsátása előtt a Hamász növelte az ételadagokat, hogy azt a látszatot keltse, hogy a túszokat jó állapotban tartják. Emellett a jelentések szerint a túszul ejtett gyerekek 6-12 kilót fogytak, míg a felnőttek körülbelül 17 kilót.
A jelentés a Hamász fogságában lévő túszok által elszenvedett bántalmazás mellett a túszok szabadulásuk és hazatérésük utáni küzdelmeit is bemutatta.
A jelentés megjegyezte, hogy a szabadon engedett túszok súlyos traumától szenvednek, sokan ritkán hagyják el otthonukat, nehezen térnek vissza a megszokott életükbe, és félnek egyedül aludni. Sokan még mindig fizikai fájdalmaktól szenvednek, a szabadon engedett gyerekeknek pedig étkezési problémáik vannak.